Várhegyi Éva: Ekotrip

Stabilitás

Egotrip

Nemzeti büszkeségünk éppen a legnagyobb nemzeti ünnepünkön kapott újabb megerősítést: a Reuters elemzése szerint Magyarország (Lengyelországgal együtt) kimaradt abból a valutagyengülésből, ami az ún. felemelkedő országokat érte amiatt, hogy az amerikai pénzpumpa tervezett leállításának hírére megcsappant a befektetők érdeklődése a kockázatos országok pénzügyi eszközei iránt.

Miközben a dél-afrikai rand, az indiai rúpia és a brazil reál 15-18 százalékot veszített értékéből a dollárral szemben, a lengyel zloty csupán 3 százalékkal gyengült, az Orbán Viktor miniszterelnök unortodox politikája miatt legkockázatosabbnak tekintett régiós valuta, a magyar forint pedig alig 2 százalékot esett az év eleje óta (Analysis: Central Europe sheltered from emerging markets sell-off, Reuters.com, augusztus 22.).

Az elemzők szerint ez két tényezőnek köszönhető: az euróövezet kedvező kilátásainak és a két ország javuló gazdasági alapjainak. A recesszióból kilábaló eurózóna a közép-európai szomszédokat is növekedésbe fordítja át, és ezzel stabilizálja az árfolyamukat - szól az érvelés. Magyarország európai beágyazottságát a Daimler Mercedes-gyárával illusztrálják, amely egy százalékkal is növelheti a gazdasági kibocsátást. Pozitív tényezőként esik a latba a költségvetés konszolidációja, valamint a kedvező külső egyensúlyi helyzet. Az utóbbi miatt Magyarország külön dicséretet kap, mivel a folyó fizetési mérlege évek óta többletet mutat, ami meg tudja védeni a forintot a külföldi tőkebeáramlás hirtelen leállása esetén. A cikk szerint a fizetési mérleg többlete ellensúlyozza az orbáni politika kockázatát, amelynek tényezői közül a külföldi bankok hatalmas adóterhét nevesítik.

Örülhetünk tehát: hála az európai beágyazódásunknak és gazdasági kapcsolatainknak, valutánk megőrizheti értékét, a príma külső egyensúlyi helyzetben pedig attól sem kell tartanunk, hogy komolyabb finanszírozási gondok állnak elő a közeljövőben.

A Reuters ünnepi elemzésében arról nem esik szó, hogy az árfolyam stabilitásáért milyen árat fizet Szent István népe. Merthogy a 300 forint körüli szinten tanyázó euró korántsem biztos, hogy olyan jó ennek az országnak. A magyar fizetőeszköz mostani stabilitása jórészt annak tudható be, hogy a hitelválság lecsillapodását követően, egészen a kormány 2011 végi ámokfutásáig (IMF kipaterolása, végtörlesztés) 270 forint körül ingadozó euróárfolyamnál tíz százalékkal gyengébb forinttal kell ma együtt élnünk, ami a magyar gazdaság külgazdasági teljesítménye mellett igencsak alulértékeltnek látszik.

Egy alulértékelt valutát kétségkívül nehezebben billent ki valamilyen külső vagy belső sokk. A kormány láthatóan a 300 forintos eurót tette meg a magyar árfolyam "stabil egyensúlyi helyzetévé", amelyhez, kisebb kimozdulásokat követően, rendre visszatér. Egy vitorlásnál a megfelelően méretezett tőkesúly segítségével érik el a stabil egyensúlyt. A forint árfolyamát stabilizáló "tőkesúlyt" több rétegből rakták össze. A jegybank erőltetett kamatcsökkentési politikája hivatott arra, hogy meggátolja a forint tartós kilengését az erősödés irányába (300 forint alatti euró). Ezt egészítik ki a pénzügyi egyensúlyi mutatók, amelyek viszont azt gátolják meg, hogy a forint a gyenge irányba (300 forint fölötti euró) mozduljon el tartósan. Ide sorolható az ugyancsak erőszakosan lenyomott infláció (lásd rezsicsökkentés) és államháztartási hiány (lásd különadók). A harmadik, mondhatni védőréteget a jó külső pozíció adja, amely egyaránt köszönhető az európai beágyazottságunknak (ami exportpiacokat és kapacitásokat teremt) és a gazdaságunk stagnálásának (ami mérsékli az importot).

Egy árfolyamgyengítő politikának elvileg lehet létjogosultsága. Olyan országok alkalmazzák, amelyek exportjuk fellendítését, az import támasztotta verseny elleni védelmet és mindezen keresztül a gazdasági növekedés megugrását remélik a gyengébb valutától. Ennek azonban ára van: a drágább import növeli az inflációt, fékezi a beruházásokat és a fogyasztást, ami hosszabb távon gátolhatja a gazdaság növekedését.

A mai Magyarországon még egy fontos érv szól a forint gyengítése ellen: a háztartások, a vállalatok és az állam nagy mennyiségű devizaadóssága, amelynek aktuális terhe főként az árfolyam alakulásától függ. Ezt azonban a nemzeti valuta befolyásolására képes kormányzati és jegybanki illetékesek mintha nem vennék tudomásul.

Az MNB a honlapján ismeretterjesztő cikksorozatot indított a minap a lakossági devizaalapú jelzáloghitelekről. Az első két cikkből megtudjuk, hogy egy átlagos svájci frankos jelzáloghitellel rendelkező adós törlesztőrészleteit az árfolyam változása 50, a kamatemelkedés pedig 20 százalékkal növelte meg mára. Míg azonban A bankok erőfölénye a devizahiteles-problémában címmel közreadott cikk a bankokat teszi felelőssé a kamatnövelésért, sőt annak banki hasznát évi 60 milliárd forintban számszerűsíti, addig a tehernövekedésben nagyobb tételt jelentő árfolyamgyengülést előidéző tényezők között csupán az előző kormány politikáját és a nemzetközi válságokat nevesíti. Nem esik szó arról, hogy a forint árfolyammozgása 2010 tavasza óta is időnként jócskán elszakadt a régiós valutáktól, és önálló életet élt, többnyire a kormány befektetőket elriasztó gyakorlati ténykedéséhez vagy a kormányzó párt prominenseinek nyilatkozataihoz köthetően.

Az MNB cikksorozata szép példáját nyújtja annak, miként válik a papíron független jegybank a kormány apologétájává. És egyúttal a bankokba vetett bizalom rombolójává, holott a pénzügyi szektor stabilitásán volna hivatott őrködni. A kettő persze összefügg: ha nem varrná a devizahitel-kamatok növekedését teljes egészében a bankok nyakába, akkor be kéne ismernie, hogy a kormány is felelős a kamatterhek emelkedéséért. A piaci kamatokba ugyanis kényszerűen beépül az ország kockázati felára, amely 2011 őszétől 2012 őszéig 1,5-2,5 százalékponttal meghaladta a régiós átlagot, és azóta is 1-1,5 százalékponttal magasabban áll. Ennek az eltérésnek aligha lehetett más oka, mint az éppen regnáló magyar kormány hiteltelen gazdaságpolitikája. Vagyis a devizahiteleseknek évi 60 milliárd forintos többletet okozó kamatnövekmény jó részét maga a kormány generálta.

De sebaj, fő a stabilitás! Ami nálunk stabilan gyenge forintárfolyamot és a hozzá rendhagyó módon párosuló stabilan stagnáló gazdaságot jelent. Az előnye kábé annyi, mint egy megromlott házasságé: ha sok örömünk nincs is benne, legalább kiszámítható. Kiszámíthatóan rossz.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.