Várhegyi Éva: Ekotrip (Iskolabank)

  • 2001. június 28.

Egotrip

Sikeres ülésszakot zárt az Országgyűlés kormányoldala: egy sor olyan törvény született meg, ami az eddiginél nagyobb szabadságot nyújt a kormánynak bizonyos gazdasági szervezetek működtetéséhez. Mire való végül is a kormánytöbbség, ha nem arra, hogy egy kormány megszabadulhasson a kezét (és pénztárcánk szabad használatát) korlátozó jogszabályi kötelékektől?

Iskolabank

Sikeres ülésszakot zárt az Országgyűlés kormányoldala: egy sor olyan törvény született meg, ami az eddiginél nagyobb szabadságot nyújt a kormánynak bizonyos gazdasági szervezetek működtetéséhez. Mire való végül is a kormánytöbbség, ha nem arra, hogy egy kormány megszabadulhasson a kezét (és pénztárcánk szabad használatát) korlátozó jogszabályi kötelékektől?

A kormánytöbbség miniszteri teljhatalmat szavazott meg az MFB vezető tisztségviselőinek kinevezéséhez és visszahívásához, hogy a fejlesztési bankon átfolyó százmilliárdok akadálytalanul kerülhessenek a legjobb helyekre. Az új MNB-törvény megszüntette a bank gazdálkodásának és törvényességének ellenőrzésére hivatott, részben a parlament által választott tagokból álló fb-t, amely mellesleg a belső ellenőrzés felett is munkáltatói jogokat gyakorolt. Ezután a belső ellenőrzést az ellenőrzött intézmény vezetője fogja munkáltatni. Elképzelhető, mekkora hatékonysággal.

Egyetlen porszem akasztotta csak meg a kormány gazdasági hatalmának kiteljesítését szolgáló törvényalkotói gépezetet: a nagy nyárelői kapkodásban éppen az a passzus felejtődött ki a pénzügyi salátatörvény végszavazásra került szövegéből, ami lehetővé tette volna, hogy a kormányfő közeli kezekbe került Magyar Posta meghatározó tulajdont szerezzen az alig 200 milliárdnyi közpénzzel kipofozott Postabankban. Pedig az urak jó előre ittak a medve bőrére: a bank áprilisi közgyűlésén az állam képviselője postafőnökök hadát szavazta be az igazgatóságba, a múlt kedden pedig megszületett a kormánydöntés arról, hogy milyen menetben teheti magáévá a bankot a posta.

De ne aggódjunk: ahogy eddig, úgy most is megtalálja a kormánytöbbség a módot a hiba kiküszöbölésére. Miként arra a jogértelmezési problémára is lesz megoldás, hogy vajon a Magyar Posta már ma "egyetemes postai szolgáltatónak" minősül-e, vagy ezt a státust csak az egységes hírközlési törvény hatálybalépésével nyeri el úgy karácsony táján. Mert a hitelintézeti törvény módosítása szerint egy ilyen elnevezésű valami kapna felmentést a 15 százalékos tulajdoni korlát alól.

Végül is ennyi hiba a leggondosabb törvény-előkészítésbe is becsúszhat. Pláne, ha a postástársadalom csillapíthatatlan bankéhsége miatt kapkodni kell. Hisz magától a miniszterelnöktől tudhattuk meg szerda reggel, mi végre is volt a nagy sürgölődés: a tulajdonszerzést megelőző pozícióosztás, az együttműködési koncepciót meg se váró kormánydöntés, a törvénymódosító indítvány. Nem másért, mint azért, mert így a kormány olyan elementáris közigényt elégíthet ki, mint amilyen a postások veleszületett vágya a bankárkodásra. Hogy végre helyreállhasson önbecsülésük, amit állítólag akkor vesztettek el, amikor az 1949-es államosítási hullámban elvették tőlük szeretett bankjukat, a Postatakarékpénztárt. (A csodaszép Hold utcai szecessziós épületről, amely az aktussal együtt az MNB birtokába került, nem esett szó, nyilván azért, mert az most már jó kezekben van.)

A postások önbecsülése valóban mindennél előbbre való. Erre hivatkozva nyugodtan megmásítható az egykori ígéret, hogy ha a kormány által kivezényelt "csődgondnokok" rendbe hozzák a bankot, akkor majd privatizálják. Hogy legalább egy része megtérüljön annak a pénznek, amit beleöltünk. Hogy ne nekünk kelljen újabb pénzeket adni a bank fejlesztésére, hanem ezt már az új (magán)tulajdonos tegye az övéből. Hogy ne avítt ötleteket kelljen fölmelegíteni a Magyar Királyi Postatakarékról, hanem a jelen kor követelményei szerint alakuljanak a dolgok a bankszférában is. Amikor, mondjuk, nem azt mérlegeli egy felelős kormányfő, hogy melyik szakmai közösségnek jár ajándékba egy bank, hanem azt, hogy mikor járnak jól a bank ügyfelei, és hogy mikor lehet mielőbb abbahagyni az adófizetők pumpolását.

Nekünk most éppen nem ilyen kormányfő jutott. Vigasztalhat viszont, hogy a miénk szívjósága határtalan. Nemcsak a kőbányászokra gondol folyvást. Lelke, mint most bebizonyosodott, a postásokéval is együtt rezdül. Titkos vágyainkat oly nagy empátiával kezelő miniszterelnökünknek javasolnám, legyen résen, hogy más lappangó társadalmi igényeket is időben észleljen. Én például biztos vagyok abban, hogy a postásokénál népesebb pedagógustársadalom is öntudatára ébred egyszer, és kivonul a Parlament elé: Vissza nekünk a takarékbélyeget! Mi is szeretnénk létrehozni a Magyar (Népköztársasági? Királyi?) Iskolabankot! Mi is vagyunk olyan jó bankárok, mint a postások! Évtizedekig nyaltuk a takarékbélyeget a nebulók füzetkéjébe, kitanultuk a bankszakma összes csínját! Ráadásul mennyivel több iskola van az országban, mint postahivatal. Naponta több millió gyerek és felnőtt fordul meg bennük, szerény pénzzel csinos kis népbank-fiókokká lehetne fejleszteni ezeket is. A fiókvezetők a matektanárok lehetnének (talán tudnak úgy számolni, mint a postások), az őrző-védő szolgáltatást a Defend helyett a testnevelő tanárok láthatnák el. A pedagógusi életpálya megtervezésén fáradozó kormány ezzel úgy adhatná vissza a tanárok önbecsülését, hogy egyúttal biztosítaná: életjövedelmük hamarosan konvergálni kezd a bankszakmában dolgozókéhoz. És még a diákhitel is könnyebben célhoz érne.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.