Vajda Gergely

Zene hetilapra

Hősöm Janáček

Egotrip

Milyen hangja van egy hetilapnak? Nem adott periodika hangütésére, irányultságára gondolok, hanem valóban hangra: hallószervünk által felfogható, levegőben, esetleg egyéb rugalmas közegben mechanikai hullámként terjedő rezgésre. Másként: milyen zenét lehet produkálni egy újsággal?

A válasz nagyban függ attól, mennyire vagyunk kísérletező kedvűek. A periodikaként definiált papíradag kézbe fogva például verőként használható. Sokat számít, mit ütünk vele. Esetleg kit. Budapest a 60-astól a 90-es évekig közismert köztéri figurája, Füttyös Gyuri összetekert sportújságja segítségével minden bizonnyal nagyon különböző hangokat keltett eltérő felületű női hátsókon. Az égő hetilapnak – kéretik otthon nem azonnal kipróbálni – finom, áttetsző ropogása van, zenei hangként csak mikrofonos erősítés segítségével érzékelhető. Ha tépjük, gyűrjük a papírt, akkor már mikrofonozás nélkül is sokkal izgalmasabb, differenciált hangzások területére tévedünk. Ligeti György (1923–2006) a 60-as évek első felében három hangra és kamaraegyüttesre komponált Nouvelles aventures (Újabb kalandok) című művének ütőhangszeres szólamában relatíve gyors egymásutánban rövid, akcentuált hangok fölött az alábbi instrukciókat találjuk. Nagy ív csomagolópapír: nagyon gyorsan elszakítani. Keménypapír (az előzőtől különböző!): nagyon rövid, gyors szakítás. Másfajta papír: nagyon rövid, gyors szakítás. Negyedik fajta papír (zsírpapír): nagyon rövid, gyors szakítás. Egy ív hosszú, vékony papír (pl. újságpapír): hosszan és halkan tépni. Utóbbi akció időtartama 4 másodpercben van meghatározva. Végezetül: papírok: hirtelen gyorsasággal, erővel összegyűrni. Holló Aurél ütőhangszeres művész Ligeti darabjához februári közös koncertünk alkalmával Nemzeti Sportot használt, ami saját bevallása szerint remekül működik. Igaz, érdeklődésemre azt is hozzátette, hogy ezek az újságlapok még a 2008-as pekingi nyári olimpia idejéből való „vintage cuccok”, és hogy a mai sajtótermékek már nem adják azt az „ízt”, amit Ligeti elképzelt. A periodikák hangszerként való felhasználására vonatkozó felvetésem tehát nem teljesen földtől elrugaszkodott. További bizonyítékként álljon itt, hogy Tan Dun (szül. 1957) kínai komponista 2003-ban Paper Concerto címmel 30 percnyi versenyművet szerzett papírokon játszó ütős-szólistára és nagyzenekarra, amelyet azóta is nagy sikerrel adnak elő világszerte.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.