30 százalékkal nőtt a tigrispopuláció Indiában

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. július 29.

Élet + Mód

Narenda Modi, az ország miniszterelnöke „történelmi vívmánynak” nevezte az állatok védelmében tett erőfeszítéseket.

Mintegy 30 százalékkal nőtt az indiai tigrispopuláció négy év alatt: a veszélyeztetett állatok száma majdnem elérte a háromezret - jelentette be hétfőn az indiai kormányfő.

A négyévenként tartott tigrisszámlálás eredményét ismertetve Narendra Modi „történelmi vívmánynak” nevezte a tigrisek védelmében tett erőfeszítéseiket. 2018-ra 2967-re nőtt a tigrisek száma a négy évvel korábbi 2226-ról. 14-15 éve a populáció mintegy 1400 egyedet tett ki - emlékeztetett.

Négy hónapos fehér tigriskölyök (Panthera tigris), miután oltást kapott a győri Xantus János Állatkertben 2019. február 22-én.

Négy hónapos fehér tigriskölyök (Panthera tigris), miután oltást kapott a győri Xantus János Állatkertben 2019. február 22-én.

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

A tigris India nemzeti állata, és veszélyeztetett fajként tartják nyilván a vadvédelmi törvényben.
A világ tigrispopulációja meredeken csökkent az elmúlt évtizedekben főként élőhelyük zsugorodása miatt és azért, mert Kínában és Délkelet-Ázsiában óriási a kereslet a vadmacska testrészei iránt a hagyományos gyógyászat számára.

Az indiai kormány az 1970-es években indította el fajmegőrző programját, hogy megállítsa a populáció csökkenését. Modi emlékeztetett arra, hogy a 2010-ben Szentpéterváron megrendezett csúcstalálkozó résztvevői célul tűzték ki, hogy megduplázódjon a tigrisek száma 2022-re. „Mi, itt Indiában elértük ezt a célt már négy évvel korábban” - hangoztatta.

Az indiai fajmegőrző program keretében növelték az erdők területét és számos vadvédelmi térséget hoztak lére, ezek száma 692-ről 860-ra nőtt 2014-re. A 2018. évi tigrisszámlálás már a negyedik volt 2006 óta. A tigrisek növekvő száma azt is jelenti, hogy egyre több az emberek és a vadállatok közötti konfliktus. Hatósági adatok szerint 2018-ban 94 tigris pusztult el, közülük csak 12 múlt ki természetes halállal, a többit emberek ölték meg.

MTI

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.