Az Élősködőket választották a XXI. század legjobb filmjének

Mikrofilm

The New York Times 500 filmest és kritikust kért fel a szavazásra, és bár magyar alkotás nem került fel a végső százas listára, volt, ami több szavazatot is kapott. 

Mint arról mi is beszámoltunk, nemrégiben egy hetvenes évekbeli, több mint háromórás belga művészfilmet választottak meg kritikusok minden idők aktuális legjobbjának. Azt a szavazást a nagy presztízsű brit Sight and Sound magazin szervezte, amely tízévente kérdezi meg a kritikusokat és rendezőket.

Most pedig itt van egy újabb nagy lélegzetvételű lista a legjobb filmekről, amely inkább a közelmúltra koncentrált: a The New York Times több mint 500 alkotót, színészt, filmes influenszert kért meg arra, nevezzék meg, szerintük melyek a XXI. század 10 legjobb filmje. A szavazók között ott volt Pedro Almadóvar spanyol rendező, Pamela Anderson, Toni Collette és Bryce Dallas Howard színésznők, Barry Jenkins amerikai rendező és Stephen King író is. A kikötés mindössze annyi volt, hogy olyan filmekre szavazzanak, amelyeket 2000. január 1-je után mutattak be.

Így állt össze a XXI. század legjobb 100 filmjének listája – amely a hasonló listákkal ellentétben felháborodás helyett eddig inkább megelégedést keltett. Azon ugyanis komédiák (többek között a Superbad, avagy miért ciki a szex a 100., a Borat az 53., míg a Koszorúslányok a 32.), dokumentumfilmek (Az ölés aktusa a 82., a Kukázók a 88.) és sci-fik (például Az ember gyermeke a 13., az Érkezés a 29., A felszín alatt a 69., a Csillagok között a 89., Különvélemény pedig a 94.) mellett még szuperhősfilmek (a Fekete párduc a 96., A sötét lovag pedig a 28.) és animációk (a Wall-E a 34., a Fel! az 50., a Chihiro szellemországban a top 10-be jutott) is bekerültek.

Bár szokás szerint a válogatás Amerika fókuszú, bőven akadnak benne idegennyelvűek is: van film a listán Hongkongból (Szerelemre hangolva), Norvégiából (A világ legrosszabb embere), Spanyolországból (Volver), Németországból (Szerelem; Toni Erdmann; A mások élete), Svédországból (Engedj be!), Mexikóból (A faun labirintusa; Anyádat is; Roma), Dél-Koreából (A halál jele; Oldboy; Élősködők), Tajvanból (Családi kötelékek; Tigris és sárkány), Franciaországból (Portré a lángoló fiatal lányról; A próféta), Iránból (Nader és Simin – Egy elválás története) és Japánból (Chihiro szellemországban) is.

Magyar film ugyan nem került a legjobbak közé, de Pamela Anderson személyes top 10-ébe befért a Fehér isten, Geoffrey Rush ausztrál színészébe a Testről és lélekről, a Saul fiára pedig szavazptt Casey Affleck amerikai színész és Vicky Krieps luxemburgi-német színésznő is. A legközelebb a top 100-as listára kerüléshez minden bizonnyal Tarr Béla A torinói lova került, ugyanis Ava DuVernay amerikai filmes, Robert Eggers rendező, Nuri Bilge Ceylan török rendező, Eugene Hernandez, a Sundance Filmfesztivál igazgatója és Lee Chang-dong dél-koreai rendező is beválogatta személyes 10 kedvencébe.

Persze mint minden hasonló listánál, ezúttal is akad egy rakás fájó hiányzó. Nincs ott a top 100-ban A gyűrűk ura-trilógia lezárása, A király visszatér (A gyűrű szövetsége viszont a 87.), a legutóbbi Oscaron agyondíjazott Anora (az előtte győztes Oppenheimer viszont a 65., az azelőtti nyertes Minden, mindenhol, mindenkor pedig a 77.), se az elmúlt évek legjobb musicalje, a Kaliforniai álom, a legjobb animációja, a Toy Story 3, de hiányzik A régi város és a Némó nyomában is, nem is beszélve olyan közönségkedvencekről, mint az Erőszakik (ráadásul Martin Mcdonagh egy filmje sem jutott be a 100-as listára), az olyan máris klasszikussá váló horrorokról, mint az Örökség vagy a Fehér éjszakák; de nem találhatunk a listán Woody Allen-, Spike Lee- vagy Meryl Streep-filmet sem.

A legtöbb filmmel bejutó rendező viszont Christopher Nolan lett 5 alkotással (Csillagok között – 89., Oppenheimer – 65., Memento – 62., Eredet – 55., A sötét lovag – 28.). Őt követi Paul Thomas Anderson, Alfonso Cuarón, valamint Joel és Ethan Coen 4-4 filmmel, majd David Fincher és Quentin Tarantino 3-3 alkotással.

Íme a top tízes lista:

10. Social Network – A közösségi háló (2010, rendezte: David Fincher)

9. Chihiro szellemországban (2002, rendezte: Mijazaki Hajao)

8. Tűnj el! (2017, rendezte: Jordan Peele)

7. Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004, rendezte: Michel Gondry)

6. Nem vénnek való vidék (2007, rendezte: Ethan és Joel Coen)

5. Holdfény (2016, rendezte: Barry Jenkins)

4. Szerelemre hangolva (2001, rendezte Wong Kar-Wai)

3. Vérző olaj (2007, rendezte: Paul Thomas Anderson)

2. A sötétség útja – Mulholland Drive (2001, rendezte: David Lych)

1. Élősködők (2019, rendezte: Pong Dzsunho)

A teljes lista ide kattintva böngészhető.

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.