Mint arról mi is beszámoltunk, nemrégiben egy hetvenes évekbeli, több mint háromórás belga művészfilmet választottak meg kritikusok minden idők aktuális legjobbjának. Azt a szavazást a nagy presztízsű brit Sight and Sound magazin szervezte, amely tízévente kérdezi meg a kritikusokat és rendezőket.
Most pedig itt van egy újabb nagy lélegzetvételű lista a legjobb filmekről, amely inkább a közelmúltra koncentrált: a The New York Times több mint 500 alkotót, színészt, filmes influenszert kért meg arra, nevezzék meg, szerintük melyek a XXI. század 10 legjobb filmje. A szavazók között ott volt Pedro Almadóvar spanyol rendező, Pamela Anderson, Toni Collette és Bryce Dallas Howard színésznők, Barry Jenkins amerikai rendező és Stephen King író is. A kikötés mindössze annyi volt, hogy olyan filmekre szavazzanak, amelyeket 2000. január 1-je után mutattak be.
Így állt össze a XXI. század legjobb 100 filmjének listája – amely a hasonló listákkal ellentétben felháborodás helyett eddig inkább megelégedést keltett. Azon ugyanis komédiák (többek között a Superbad, avagy miért ciki a szex a 100., a Borat az 53., míg a Koszorúslányok a 32.), dokumentumfilmek (Az ölés aktusa a 82., a Kukázók a 88.) és sci-fik (például Az ember gyermeke a 13., az Érkezés a 29., A felszín alatt a 69., a Csillagok között a 89., Különvélemény pedig a 94.) mellett még szuperhősfilmek (a Fekete párduc a 96., A sötét lovag pedig a 28.) és animációk (a Wall-E a 34., a Fel! az 50., a Chihiro szellemországban a top 10-be jutott) is bekerültek.
Bár szokás szerint a válogatás Amerika fókuszú, bőven akadnak benne idegennyelvűek is: van film a listán Hongkongból (Szerelemre hangolva), Norvégiából (A világ legrosszabb embere), Spanyolországból (Volver), Németországból (Szerelem; Toni Erdmann; A mások élete), Svédországból (Engedj be!), Mexikóból (A faun labirintusa; Anyádat is; Roma), Dél-Koreából (A halál jele; Oldboy; Élősködők), Tajvanból (Családi kötelékek; Tigris és sárkány), Franciaországból (Portré a lángoló fiatal lányról; A próféta), Iránból (Nader és Simin – Egy elválás története) és Japánból (Chihiro szellemországban) is.
Magyar film ugyan nem került a legjobbak közé, de Pamela Anderson személyes top 10-ébe befért a Fehér isten, Geoffrey Rush ausztrál színészébe a Testről és lélekről, a Saul fiára pedig szavazptt Casey Affleck amerikai színész és Vicky Krieps luxemburgi-német színésznő is. A legközelebb a top 100-as listára kerüléshez minden bizonnyal Tarr Béla A torinói lova került, ugyanis Ava DuVernay amerikai filmes, Robert Eggers rendező, Nuri Bilge Ceylan török rendező, Eugene Hernandez, a Sundance Filmfesztivál igazgatója és Lee Chang-dong dél-koreai rendező is beválogatta személyes 10 kedvencébe.
Persze mint minden hasonló listánál, ezúttal is akad egy rakás fájó hiányzó. Nincs ott a top 100-ban A gyűrűk ura-trilógia lezárása, A király visszatér (A gyűrű szövetsége viszont a 87.), a legutóbbi Oscaron agyondíjazott Anora (az előtte győztes Oppenheimer viszont a 65., az azelőtti nyertes Minden, mindenhol, mindenkor pedig a 77.), se az elmúlt évek legjobb musicalje, a Kaliforniai álom, a legjobb animációja, a Toy Story 3, de hiányzik A régi város és a Némó nyomában is, nem is beszélve olyan közönségkedvencekről, mint az Erőszakik (ráadásul Martin Mcdonagh egy filmje sem jutott be a 100-as listára), az olyan máris klasszikussá váló horrorokról, mint az Örökség vagy a Fehér éjszakák; de nem találhatunk a listán Woody Allen-, Spike Lee- vagy Meryl Streep-filmet sem.
A legtöbb filmmel bejutó rendező viszont Christopher Nolan lett 5 alkotással (Csillagok között – 89., Oppenheimer – 65., Memento – 62., Eredet – 55., A sötét lovag – 28.). Őt követi Paul Thomas Anderson, Alfonso Cuarón, valamint Joel és Ethan Coen 4-4 filmmel, majd David Fincher és Quentin Tarantino 3-3 alkotással.
Íme a top tízes lista:
10. Social Network – A közösségi háló (2010, rendezte: David Fincher)
9. Chihiro szellemországban (2002, rendezte: Mijazaki Hajao)
8. Tűnj el! (2017, rendezte: Jordan Peele)
7. Egy makulátlan elme örök ragyogása (2004, rendezte: Michel Gondry)
6. Nem vénnek való vidék (2007, rendezte: Ethan és Joel Coen)
5. Holdfény (2016, rendezte: Barry Jenkins)
4. Szerelemre hangolva (2001, rendezte Wong Kar-Wai)
3. Vérző olaj (2007, rendezte: Paul Thomas Anderson)
2. A sötétség útja – Mulholland Drive (2001, rendezte: David Lych)
1. Élősködők (2019, rendezte: Pong Dzsunho)
A teljes lista ide kattintva böngészhető.