A Momentum rögös útja a 2026-os távolmaradás bejelentéséig

Pillanatnyi nehézségek

Belpol

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

A Tisza Párton kívüli ellenzék számára idén nyárra egyetlen eldöntendő kérdés maradt: indulni vagy nem indulni 2026-ban? Bár még mindig majdnem egy év van hátra az országgyűlési választásig, mára gyakorlatilag eldőlt, hogy a még értékelhető támogatottsággal rendelkező alakulatok közül a Demokratikus Koalíció (DK) és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) önálló listát állít, a Momentum viszont küldöttgyűlésen döntötte el, hogy a párt sem listán, sem egyéniben nem indít senkit. Az egyik nézet szerint a 2017-ben nagy reményekkel indult szervezet ezzel aláírta a saját halálos ítéletét, mivel egy párt létezését a választásokon való ismételt megmérettetés indokolja. A vita azonban ennél messzebbre vitt: egy demokráciában tényleg ez a helyzet, de ugyanez a megfontolás megáll-e az olyan, két indulóra kalibrált választási rendszerben, mint amilyen a magyarországi?

A korábban az ellenzéki oldal vezető szerepét is megcélzó párt a tavaly nyári európai parlamenti választáson nagyon rosszul, az önkormányzati választásokon pedig jóval a saját várakozásai alatt teljesített (lásd: Az elszalasztott pillanat, Magyar Narancs, 2024. június 19.). A kampány végére a szétesettség jeleit mutatta a társaság, a választások előtti utolsó napokban már csak arra a felmérésre hivatkoztak, amely egyedüliként mérte a Momentumot a bejutási küszöb fölé az EP-választásra. A vége 3,7 százalék lett, az addigi kettő helyett egyetlen képviselőt sem delegált az EP-be, és egy hajszállal a Fővárosi Közgyűlésből is ki­esett a párt.

Le és kicsit fel

A bukás ellenére a párttagok jelentős része őszintén hitt abban, hogy a tavaly július elején elnökké választott Tompos Márton vezetésével sikerül végre a régóta hiányolt karakterét kialakítani a liberális pártnak, és rábírni az óriási lendületben lévő Magyar Pétert valamiféle együttműködésre.

Furcsa módon éppen akkor indult meg valami a pártban, amikor döntöttek a 2026-os választásokról való távolmaradásról. A Pride-törvény meghozatala, illetve az ez elleni fellépés idején a párt újra láthatóvá vált a független Hadházy Ákos tüntetésein keresztül is, és bár a felmérések még mindig csak 3–4 százalékot adtak nekik, ez már akár hibahatáron belüli eredménynek is tekinthető volt, másrészt az emberi jogi és szabadságjogi kérdések melletti határozott kiállás – amelyet a Tisza taktikai megfontolásokból nem vállal be explicit módon – akár újabb esélyt kínált a Momentumnak. Csakhogy lapunk információi szerint e relatív felfelé mozdulással párhuzamosan már zajlott a diskurzus 2026-ról. Az akkoriban még 30 százalék körül mért Tisza Párttal kapcsolatban három lehetőséggel számolt a párt: az egyikben Hadházy Ákossal, Jámbor Andrással és más hitelesnek gondolt, de magukra maradt politikusokkal összefogva új, a Momentumnál tágabb mozgalmat szerveznek – a közvélemény ezt ismerte meg Duna Pártként –, amely reményeik szerint megkerülhetetlen lett volna a kormányváltáshoz. Asztalon volt az MKKP-vel és az azóta már teljesen szétesett újbaloldali Szikra Mozgalommal is egy koalíció. A harmadik változat az önálló indulás lett, mivel időközben az első két terv bedőlt, a Tisza pedig egyre inkább lefedte egyedül is az ellenzéki térfelet. Ekkor erősödtek föl azok a párton belüli hangok, hogy ez utóbbi fölösleges. Idén januárban Tompos Márton elnök ugyan még határozottan arról beszélt, hogy önálló indulásra készül a párt, és ezt komolyan is gondolta: elindult a belső jelöltállítás, és a Narancs információi szerint több mint harminc választókerületben volt is jelöltje a pártnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

„Még a nevén sem lehetett nevezni”

Az 50-es évek Amerikája elevenedik meg a Vágtázó lovakról című új amerikai film kockáin: Muriel és a koreai háborúból hazatérő férje, Lee Kaliforniába költözve szeretnének új életet kezdeni, ám betoppan hozzájuk Lee testvére, Julius, és felkavarja a viszonyokat. Kaszinó, lóverseny és tiltott szerelmek – Daniel Minahan mozija meglepő helyekre viszi hőseit. A rendezővel a korszakról, Douglas Sirkről és arról is beszélgettünk, milyen érzés játékfilmen dolgozni olyan sorozatok után, mint a Trónok harca vagy a Homeland.