Egy társasház tulajdonosainak csatározása a beruházóval

Milliókat érő repedések

Belpol

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Mintha földrengés sújtotta volna a házat, úgy néznek ki a falak: félcentis repedés fut körbe húsz centivel a plafon alatt a fürdőszobában, a gyerekszobában. Az egyik válaszfal ketté van repedve térdmagasságban, amikor leguggoltam, hogy megnézzem, fény szűrődött át a réseken. Az ablakokat, ajtókat lényegében nem lehet használni: szorulnak, felfekszenek vagy csak libegnek a semmiben. A bukó-nyíló funkció nem működik, bukóból egyszerűen ki se lehet nyitni az ablakot. Ha bizonyos irányból jön a vihar, folyik a víz a padlástérről a lakásba. A homlokzaton is látszik egy méretes repedés, emellett már szinte fel sem tűnik, hogy minden ablak sarkából is indul egy-egy kisebb.

Kellett volna

Pedig nem volt földrengés, sőt metrót sem építettek a ház alá, és nem egy százéves, elhanyagolt épületről van szó. Hanem egy 2016-ban épült, hatlakásos társasházról Budafokon. „Amikor beköltöztünk, voltak kisebb repedések, de ez alapvetően rendben van, egy új ház még mozog, a beton kicsit elmászik” – mondja Judit, aki két gyerekével költözött a frissen átadott 110 négyzetméteres, belső kétszintes lakásba. Hamar kiderült, hogy enyhe kifejezés „a kicsit mozog”. „Szóltunk a beruházónak, hogy vannak gondok, és amikor kiderült, valóban nem szokványos kis hibákról van szó, történtek ugyan kisebb javítások, de a beruházó azonnal a kivitelezőre kezdett mutogatni” – folytatja Judit. Elmondása szerint a beruházó azt állította, a födémmel volt gond, de a kivitelező igazolta, hogy ő azokat az elemeket rendelte és építette be, amelyeket a beruházó kért.

Ezt követően egy helyszíni szemle azt hozta ki, hogy valójában nincs semmi probléma a lakásokkal – ami egész egyszerűen nem volt igaz, ezt mindenki látta, aki felnézett a falakra. Három éven át ment a levelezgetés, hogy majd nézik, vizsgálják, csinálják, de nem történt semmi. Aztán jött a Covid, ami szintén hátráltatta az ügymenetet. A beruházó, a Modernházak Investment Zrt. egy közepes méretű építőipari cég, családi vállalkozás, több mint tíz éve van a piacon milliárdos árbevétellel, nyolcvanat meghaladó befejezett projekttel, és azok keretében majdnem kétszáz megépített lakással.

Az nagyjából egyértelművé vált, hogy a gond nem a födémmel, hanem az alappal van. Az írásos dokumentumok szerint a beruházó megemlítette, hogy a környéken beomlott egy pincealagút, ami megváltoztatta a talajviszonyokat. A beruházó a Narancsnak elmondta, hogy az építkezéskor a jelenleginél jóval szigorúbb szabályokat betartva, érvényes és hatályos építési engedély alapján építkezett, az építkezést követően használatbavételi engedélyt kapott. Tehát ők nem hibáztak.

Azt az érvelést, hogy a beruházó nem tehet semmiről, a lakók nem fogadták el, és szakvéleményt készíttettek. Úgynevezett állapotvizsgálatra volt szükség, amely, túllépve azon, hogy igen, repedések, ázások vannak, arra adja meg a választ, hogy mi okozza ezeket a problémákat. A lakók nehezményezték, hogy ezt nekik kell kifizetni, a Modernházak Investment azonban úgy véli, ilyen vizsgálatot eleve csak tulajdonos kérhet, beruházó nem.

A lakók végül több mint 5 millió forintot fizettek a szakértőnek, aki a ház alapozását is megvizsgálta. Ennek eredménye szerint az alapozást megelőzően a talajt fel kellett volna tölteni, meg kellett volna erősíteni, ám ez nem történt meg, ez okozta a későbbi hibákat és gondokat. Mivel a társasház lejtős telekre épült, a felső és az alsó blokkok közötti elmozdulások a középső blokkokban okozták a legnagyobb kárt – ha egy tésztát kezdenénk el tekergetni, az is középen törne meg először. Judit is az egyik középső blokk lakását vásárolta meg, és valóban ezek néznek ki a legrosszabbul.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.