A Mátra, ahogy még sosem láttuk – egy páratlan túraútvonal Észak-Magyarországon (FOTÓK)

Élet + Mód

A kéktúra leágazásaként csodálatos útszakasz vezet Sirokról Bükkszékre. Aki végigmegy rajta, nem felejti el, annyira szép.

Az Országos Kéktúra útvonalán, nagyjából a Szarvaskő és Kékestető közötti szakasz felénél (Szarvaskőhöz valamivel közelebb) található Sirok, a váráról és egykori barlanglakásairól ismert település. Még pontosabban: Egertől mintegy 20 kilométerre nyugatra, az észak-mátrai Recsktől keletre alig 10 kilométerre. Átmeneti táj ez, a Mátra északkeleti lába, a Tarna völgye, míg a folyócskától keletre az Egri-Bükkalja kezdődik. Pont ez a földrajzi-táji változatosság teszi Sirokot gyalogos és kerékpáros túrák ideális kiindulópontjává.

Látnivaló és túracélpont pedig van bőven a környéken. Ha biciklizni akarunk, ott a Tarna-völgy, a közeli Búzás-völgyi-tó, a bükkszéki fürdő, a Mátrahát kisebb-nagyobb települései Recsktől Mátraballáig, vagy a másik irányban Eger. Az utak errefelé változó minőségűek: sok helyen vadonatúj, tükörsima burkolat teheti kellemessé a kerékpározást, másutt ramaty állapotú, toldozott-foldozott utak nehezíthetik a normális haladást. (Az Egert Recskkel összekötő 24-es főutat leszámítva az alacsonyabb rendű utakon gyér a forgalom.)

 
A térkép közepén: Sirok

Nem kizárt, hogy egyszer bringázni is visszajövünk ide, most viszont, április utolsó napjaiban három túraútvonalat jártunk be. Elkalandoztunk a kéktúrán Sirokról Szarvaskőre (18,44 km, 512 méter szintkülönbség), másnap a siroki szállásunktól felmentünk a Mátra-gerincre, hogy egy jó hosszú szakasz után egy patakvölgyön leereszkedve a Mátraalján, Domoszlónál lyukadjunk ki (27,01 km, 1087 méter szintkülönbség), de az egész túrázást azzal kezdtük, hogy egy darabon a kéktúrát követve elgyalogoltunk Sirokról Bükkszékre (12 km, a szintkülönbséget nem mértük, erről bővebben később). Cikkünkben ezt a túrát mutatjuk be, mivel az előző kettővel ellentétben kevésbé ismert, egy része kiesik az Országos Kéktúra útvonalából, viszont fantasztikus élményt kínál az erre vetődő túrázóknak.

Sirok 1700 lelkes település a Mátra és a Bükk között. Riolittufára épült 13. századi várának több tulajdonosa is volt. A török hódoltság után elveszítette jelentőségét. A település barlanglakásai a 19. század második felében már léteztek, a könnyen megmunkálható hegyoldalba vájt hajlékok a legszegényebbek szálláshelyéül szolgáltak. A 2000-es évek legelején még laktak némelyikben.

Az Országos Kéktúra a zempléni Hollóházától a nyugati hatászélen lévő Írott-kőig haladó 1172 kilométer hosszú túraútvonal, hazánk legismertebb és egyben leghosszabb turistaútja. A Másfélmillió lépés Magyarországon című, eredetileg 1981-ben sugárzott ismeretterjesztő televíziós sorozatnak köszönhetően lett közismert.

A siroki vár környéke szépen kialakított, gondozott. A parkoló oké, bár némileg illúzióromboló, hogy fölötte a Mészáros és Mészáros Zrt. molinóját látni egy kisebb építkezésen. (Ezektől sehol sem lehet megszabadulni? Itt éppen víziközmű-bővítést végeznek.) Étterem, büfé is van, a közvetlenül a vár alatti részt parkosították.

A siroki várba lépve az embernek a haja szála égnek áll: egy picike alpesi faház alkotja a pénztárat, az ízléstelenség csimborasszója. A 2000 forintos belépőért olyan sokat nem kapunk: a vár hamar bejárható, a benne található kiállítás szegényes. A kilátás viszont lélegzetelállító, a gyerekeknek pedig jó móka lehet a falak alatti üregekben bujkálni.

 
A siroki vár részlete. A hegyek alatt folyik a Tarna
Fotó: A szerző felvétele

A kék jelzés a vár alól indul Szarvaskő irányába. Mielőtt bevesszük magunkat az erdőbe, felmászunk a közelben található, jellegzetes formájú Barát- és Apáca-sziklához. A panoráma innen is fenséges.

 
A Barát- és az Apáca-szikla
Fotó: A szerző felvétele

 
Sirok a völgyben
Fotó: A szerző felvétele

 
A siroki vár, háttérben a Mátrával
Fotó: Unyatyinszki György

Közel háromnegyed órás erdei gyaloglás következik az itt-ott enyhén emelkedő úton. Nem lenne ez fárasztó (gyerekekkel sem), ha nem lennének helyenként összefüggő miniatűr mocsarak az ösvényen – hiába, áprilisban sok eső esett, nagy a sár, nehéz átvergődni a pocsolyákon.

A Szalokma-fő-Tetőt elérve egy nagyobb útelágazáshoz érünk, ahol a kék jelzés jobbra kanyarodik. Előttünk egy tarra vágott lejtős rész, körös-körül hegyek-völgyek, de a legjobb az a visszhang, ami különösen északi irányból verődik vissza a hegyek között elveszve, elhalkulva. „Mert Vidróczkit nem találja” – énekeljük stílusosan, elvégre a Mátra közelében vagyunk, és a visszhang felel rá.

 
Kilátás a Szalokma-fő-Tetőről
Fotó: A szerző felvétele

Letérve a kékről Bükkszék felé, a kék kereszten, aztán a piroson megyünk tovább. Az út mellett halomba rakott fák, az úton meg itt is a kis ingoványok – oda kell figyelnünk, hova lépünk. Szintben haladunk, nem is kell hegyet mászni, aztán egy idő után egyszercsak feltárulkozik a túra legszebb szakasza.

Ligetes dombvonulat tetejére érünk, ahol bal kéz felől a Mátra terül el, de milyen panorámával, te jó ég! Jóformán az egész, de tényleg az egész hegység fő vonulata látszódik, közepén a kiemelkedő Kékessel és a kilátóval, nyugat felé a Galyatetővel. De ha ez még nem lenne elég, megpillantjuk a siroki várat is, innen látható igazán, hogyan trónol a környező hegyek fölött. 

Ez a látvány hosszan elkísér, hiszen a jelzés a dombvonulat tetején folytatódik. (Két nappal később a Mátra gerincéről pedig azt követhettük végig a tekintetünkkel, merre haladtunk, mert épp ezt a vonulatot láthattuk egy panorámás sziklapárkányról.)

 
A Mátra-gerinc középső szakasza, jobboldalt a halványan látszódó kékestetői kilátóval
Fotó: Unyatyinszki György

 
Sirok vára a távolban, a középen látható hegy tetején, mátrai háttérrel
Fotó: Unyatyinszki György

Ennek a szinte leírhatatlan látványnak az égbolt ad még szebb hátteret. Nem is baj, hogy a Napot időnként felhők takarják, mert a kilátás, a kontúrok így élesebbek, tisztábbak, mint napos, de párás időben.

 
  Fotó: Unyatyinszki György

Bükkszék persze azért még odébb van, de mit számít, ezen a tájon legszívesebben órákig túráznánk. Ami a szintkülönbséget illeti: nem kell tőle félni, mert nem vészes. Az egész 12 kilométeres Sirok–Bükkszék szakaszon csak pár kaptató van, Bükkszékre beérve pedig egy patak mellett haladó hosszabb, enyhe lejtő. A település előtt néha derékszögű kanyarokat vesz a jelzés; ha van applikációnk, érdemes figyelni, mert a felfestés nem mindig található meg azonnal.

Bükkszéket mintegy 700-an lakják. A rendezett, kellemes hangulatú település fő nevezetessége a strand és gyógyfürdő. Itt termelik ki a messze földön híres Salvus gyógyvizet. Észak-Magyarországnak ezen a részén – ahogy az a fenti térképen is látható – viszonylag kis területen több fürdőhely található: Bükkszéken kívül Egerszalók, Demjén, Bogács és a mezőkövesdi Zsóryfürdő.

Beérünk a községbe, ám a Sirokra tartó utolsó buszt lekéssük. Még csak 6 óra van, tehát az egész túrát egy fél délután alatt meg lehet tenni várlátogatással, hosszabb-rövidebb megállókkal együtt, ráadásul nagyobb gyerekekkel is vállalható ez az útvonal, csak arra kell figyelni, hogy legyen busz visszafelé a 8 kilométerre lévő Sirokra. Ha nincs, maradnak az alternatív megoldások – esetünkben még egy kis gyaloglás, majd a stoppolás. Az erre járó körülbelül mínusz öt autóból végül csak megállt egy, úgyhogy még világosban értünk vissza a szállásunkra.

A siroki vártól Bükkszékig egy teremtett lélekkel nem találkoztunk. Így volt jó.

A turistaútvonalat itt tudják részletesen megnézni

 
Sirok-Bükkszék túra
Forrás: turistautak.openstreetmap.hu

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”