Hajléktalanság – akár két lépésben

Élet + Mód

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

A hajléktalansághoz vezető utak néha kanyargósak, néha egészen rövidek, Borsodban különösen. A képzetlen munkaerőnek járó alacsony bér, a kicsi nyugdíj, a gyenge kapcsolati háló mind-mind afelé sodorhat embereket, hogy lakbér- vagy/és rezsitartozásuk miatt kiteszik őket az otthonukból.

Az északkeleti végeken a „mama hotel” régóta bevett életstratégia: a járadékon, közmunkán tengődők nem tudnak egy albérletet megfizetni, ők a szülőkkel egy háztartásban maradnak közülük sokan a szülők halála után kerülnek utcára.

Borsod megyében kiugró arányban élnek állami gondozásban nevelkedett emberek, legtöbbjük sosem tapasztalja meg a saját otthon valóságát intézetből munkásszállóra kerülnek, s ekkorra általában már az alkohol is „élettársukká” szegődik. Ebben a helyzetben könnyen munka nélkül lehet maradni, ahonnan az út nem ritkán hajléktalanszállóra vezet.

Miskolcon az is megszokott, hogy a fedél nélkül maradt emberek a szocialista időkben épült víkendházas övezetek elhagyatott nyaralóiban húzzák meg magukat. Ezeknek a fűtetlen, sokszor komfort nélküli ingatlanoknak az önkényes lakói különösen ki vannak téve a téli hidegnek, s ha máskor nem is, krízisidőszakban gyakorta ők is megjelennek a hajléktalanszállókon. Család, barátok híján, egy hajszálvékony szociális háló felett pedig nincsenek kevesen azok sem, akik egy baleset vagy betegség következtében vesztik el a munkájukat, s ezzel gyakorlatilag a lakhatásukat is.

A régóta az ellátórendszerben dolgozó szociális szakemberek, de a „nagy öreg” ellátottak is azt mondják,

ahogy régen minden, úgy a hajléktalanok világa is más volt, mint napjainkban.

A rendszerváltást követő években, a kohászat, a bányászat megszűnésével munka és otthon nélkül maradt emberek fizikailag, mentálisan és szociálisan még kevésbé rossz állapotban érkeztek a szállókra, mint most, amikor sokan már évtizedek óta az utcán élnek.

„A legfontosabbat adjuk: a biztonságot”

„Bár sokszor nehéz elérni, hogy a hozzánk fordulók visszailleszkedjenek a társadalomba, mindent megteszünk azért, hogy itt biztonságban érezzék magukat.

Olyan emberekkel találkozunk, akik méltatlan körülmények közül jönnek, sokan bántalmazottak voltak, vagy kihasználták őket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.