Rekord meleget mértek Izraelben

  • Narancs.hu/MTI
  • 2019. július 18.

Élet + Mód

50 fok.

A meteorológiai mérések kezdete óta a legmelegebb napot jegyezték fel szerdán Izraelben: a Holt-tenger melletti Szdom-hegynél (a bibliai Szodoma) 50 Celsius-fokot mértek helyi médiajelentések szerint.

A tengerpart vidékén is 40 fok fölött volt a legtöbb helyen a hőmérséklet, ami szokatlan, mert ott a tenger hatására hűsebb időjárás szokott lenni, szerdán azonban a sivatag felől érkező légáramlat szokatlanul száraz és forró levegőt szállított a tengerparti övezetekbe is.

Az extrém hőhullámban többfelé tüzek keletkeztek, amelyek csütörtökön is folytatódtak. A tízes tévécsatorna híradása hangsúlyozta, hogy a tüzeket nem a rendkívüli hőség, hanem általában az emberi gondatlanság okozza, ugyanis heves széllökések is voltak és a száraz, meleg és szeles időben a legkisebb szikra is hatalmas tüzeket okozhat.

Az ország különböző térségeiben kitört tüzek miatt több település lakóit kitelepítették, néhányan könnyebben megsérültek.  Az egészségügyi minisztérium felszólította az izraelieket, különösen a szív- és érrendszeri betegeket, hogy az extrém melegben tartózkodjanak légkondicionált helyiségekben.

Az átlaghőmérséklet csütörtökre csökkent és csak kevéssel haladja meg a szokásos értékeket, de jövő hétre újabb hőhullámot ígértek a meteorológusok. A szakemberek felhívták a figyelmet arra, hogy a globális klímaváltozással összhangban a jövőben várhatóan tovább nő az átlaghőmérséklet és gyakoribbak lesznek az extrém forró időszakok is.

A rendszeres mérések megkezdése óta egyébként a legnagyobb meleget, 54 Celsius-fokot 1942-ben mérték a Bét Seán-völgyben található Tirat Cví nevű településen, de ez még az állam 1948-as kikiáltása előtt történt.

Az eddig legmelegebb június volt az idei

2019 júniusa a legmelegebb hatodik hónap volt a bolygón a feljegyzések kezdete óta az amerikai Nemzeti Óceán-és Légkörkutató Hivatal (NOAA) szerint.

Az antarktiszi tengeri jég kiterjedése 8,5 százalékkal volt kisebb júniusban az 1981-2010 közötti átlagnál, ami a legkisebb júniusi tengeri jégkiterjedés a térségben.

A NOAA havi globális időjárásjelentése szerint a júniusi globális átlaghőmérséklet 0,95 Celsius-fokkal volt magasabb a 20. századi átlagos 15,5 Celsius-foknál, ami a legmelegebb júniust eredményezte az elmúlt 140 évben.

Európában, Dél-Amerikában és Afrikában az eddigi legmelegebb júniust jegyezték. 
A hivatal közleménye felhívta a figyelmet arra, hogy a tíz legmelegebb június közül kilenc a 2010-es években volt. 2019 júniusa a 43. egymást követő június és a 414. egymást követő hónap, amikor a globális átlaghőmérséklet magasabb volt a korábbinál.

A január és június közötti időszakban szintén 0,95 Celsius-fokkal volt magasabb a globális átlaghőmérséklet a 20. századi átlagnál. Az időszak a második legmagasabb hőmérsékletű ezen időszak, átlaghőmérsékelete megegyezik a 2017 január-júniusi időszakéval.

Ez volt a legmelegebb első félév Dél-Amerikában, Afrika déli térségének egy részén, Madagaszkáron, Új-Zélandon, Alaszkában, Kanada nyugati részén, Mexikóban, Kelet-Ázsiában, az Atlanti-és az Indiai-óceánon és a Bering-tengeren. Az északi-sarki tengeri jég kiterjedése 10,5 százalékkal maradt el az átlagostól, ez volt a második legkisebb jégkiterjedés júniusban 1979 óta.


MTI

Figyelmébe ajánljuk