étel, hordó

Antré

  • ételhordó
  • 2018. január 7.

Ételhordó

A Central Passage csodálatos külvárosi bevásárlóközpont lehetett volna az ezredfordulón. A baj az, hogy a csupa szürke objektumot Budapest belvárosában húzták fel. Ronda, de praktikus, hiszen átjáróházként is üzemel: a Király utcát köti össze a Paulay Edével és vissza. Néhány bérlemény kivételével sokáig szellemház volt ez a fedett utca, de a környék turistainváziója, az egekbe szökő ingatlanárak miatt a befektetők ma már kevésbé finnyásak. Mostanra a Central Passage kiadó helyiségeit is belakták, legfőképp a vendéglátóipar üli torát.

A legújabb egység, az Antré a Paulay Ede utcai oldalon áll, kívülről hatalmas akváriumnak tűnik, amit asztalokkal meg székekkel pakoltak tele. A Rolls Frakció hatásvadász refrénje mellett („Szabad vagyok – mondta a majom a rácsnak / Én nem – mondta a rács – Engem majmok köré zártak”) arra gondolunk még, hogy a mozgó járókelőknél nincs is jobb dekoráció.

Elsőként a terítőnek is beillő papírlapon akad meg a szemünk, a délutáni lángosmenüt hirdeti; 15 és 18 óra között lehet a „the best Hungarian street foodot” rendelni 1000 forint fölötti áron. Az eddigi rossz tapasztalatok miatt inkább az ún. szezonális levessel (990 Ft) indítunk, az időszaki kiadvány neve: kolbászos lencsekrém, nekünk kell bele egy kis só, de a kolbász mennyei. A fish and chipsről (2690 Ft) nem vagyunk ilyen jó véleménnyel. Attól lenne különleges – legalábbis az étlap szerint –, hogy édesburgonya chipsszel teszik pikánssá, ehelyett a mérsékelten emlékezetes halat sima sült krumplival hozzák, tök olyan, mint a McDonald’sban. Azért szólhattak volna. Mi is.

A töltött káposztára (2990 Ft) viszont nem panaszkodhatunk. Példásan rakták össze, sehol egy kellemetlen meglepetés, a tejföl épp annyi, amennyi kell, ráadásul a levesből már ismerős kolbásszal is feldobták. A szép tálalásért pluszpont jár.

Ugyanilyen elégedettek vagyunk a túrógombóccal (1470 Ft) is, a nagyanyánk se tudna jobbat. A tanulság meg legyen annyi, hogy étteremben „rendes” ételt illik enni.

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.