étel, hordó

Antré

  • ételhordó
  • 2018. január 7.

Ételhordó

A Central Passage csodálatos külvárosi bevásárlóközpont lehetett volna az ezredfordulón. A baj az, hogy a csupa szürke objektumot Budapest belvárosában húzták fel. Ronda, de praktikus, hiszen átjáróházként is üzemel: a Király utcát köti össze a Paulay Edével és vissza. Néhány bérlemény kivételével sokáig szellemház volt ez a fedett utca, de a környék turistainváziója, az egekbe szökő ingatlanárak miatt a befektetők ma már kevésbé finnyásak. Mostanra a Central Passage kiadó helyiségeit is belakták, legfőképp a vendéglátóipar üli torát.

A legújabb egység, az Antré a Paulay Ede utcai oldalon áll, kívülről hatalmas akváriumnak tűnik, amit asztalokkal meg székekkel pakoltak tele. A Rolls Frakció hatásvadász refrénje mellett („Szabad vagyok – mondta a majom a rácsnak / Én nem – mondta a rács – Engem majmok köré zártak”) arra gondolunk még, hogy a mozgó járókelőknél nincs is jobb dekoráció.

Elsőként a terítőnek is beillő papírlapon akad meg a szemünk, a délutáni lángosmenüt hirdeti; 15 és 18 óra között lehet a „the best Hungarian street foodot” rendelni 1000 forint fölötti áron. Az eddigi rossz tapasztalatok miatt inkább az ún. szezonális levessel (990 Ft) indítunk, az időszaki kiadvány neve: kolbászos lencsekrém, nekünk kell bele egy kis só, de a kolbász mennyei. A fish and chipsről (2690 Ft) nem vagyunk ilyen jó véleménnyel. Attól lenne különleges – legalábbis az étlap szerint –, hogy édesburgonya chipsszel teszik pikánssá, ehelyett a mérsékelten emlékezetes halat sima sült krumplival hozzák, tök olyan, mint a McDonald’sban. Azért szólhattak volna. Mi is.

A töltött káposztára (2990 Ft) viszont nem panaszkodhatunk. Példásan rakták össze, sehol egy kellemetlen meglepetés, a tejföl épp annyi, amennyi kell, ráadásul a levesből már ismerős kolbásszal is feldobták. A szép tálalásért pluszpont jár.

Ugyanilyen elégedettek vagyunk a túrógombóccal (1470 Ft) is, a nagyanyánk se tudna jobbat. A tanulság meg legyen annyi, hogy étteremben „rendes” ételt illik enni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.