étel, hordó

Made In China

  • ételhordó
  • 2017. április 23.

Ételhordó

A kétezres évek elejétől több mint tíz éven át működött a Wesselényi és az Akácfa utca sarkán az Aranytálca étterem, talán az első olyan önkiszolgáló, ahová legszívesebben nem a tisztiorvost vitte volna magával az ember. Korrekt volt és megbízható, de megújulni képtelen, így aztán törvényszerű volt, hogy lehúzzák a redőnyt. Csakhogy egyáltalán nem biztos, hogy a zárás egyúttal kudarc is, simán elképzelhető, hogy a környék egekbe szökő ingatlan­árait használta ki a tulaj, és ma már tele zsebbel, valami olcsóbb városrészben üzemeltet hasonlóan színvonalas, olcsó vendéglátóhelyet – továbbra is pincérek nélkül.

Az Aranytálca elnevezés maga volt a beváltott ígéret, utódja e tekintetben inkább zavarba ejt. Tudjuk persze, hogy ma már a svájci bicskát is Kínában gyártják, de az, hogy „Made In China”, akkor is a bóvli megtestesülése. Ha pedig még az „alcímet”, azt, hogy kinai tapas bár is hozzátesszük, szinte kabarétréfának tűnik az egész.

De ne röhögjünk korán! Odabent nyoma sincs a szokásos kínai dekorációknak, amit látunk, azt puritánnak, letisztultnak, no meg igényesnek szokták mondani. A legjobb asztalokon a foglalt tábla dísze­leg, vendégnek nyoma sincs. Így már-már meghatódunk a felszolgáló lelkesedésén, ami egyúttal hárompontos útmutatás is: 1. Ne a műhispán értelemben vett fél fogunkra elég falatkákra gondoljunk! 2. Fejenként két porció bőven elég. 3. Itt az járja, hogy az összes rendelést az asztal közepére teszik, így mindenki pálcikázhat a közösből.

Annyi szent, hogy a választékra nem lehet panasz: a gombától a polipig, a lótuszgyökértől a császárszalonnáig a legkülönfélébb ételek sorakoznak mindenféle kínai nevek alatt, 790 és 1390 forint közötti árakon. A 21 darabos kínálatból nyolcat választunk ki, a kínai vetítést mellőzve ezeket: Tsingdao tartomány fűszereivel ízesített polipcsápok (1290 Ft); oolong teával, fokhagymával pirított rák (1390 Ft); gombás tofu szezámolajjal megbolondítva (890 Ft); házi készítésű garnélás, húsos batyu (1190 Ft); szójaszószos császárszalonna (1190 Ft); gyömbéres garnéla wokban pirítva (1390 Ft); édesanyám (!) receptje szerint készült házi húsgombóc (1090 Ft); bodzavirágos öntettel tálalt lótuszgyökér (790 Ft).

Eltekintve attól, hogy a húsgombóc valójában leves, a lótuszgyökér meg afféle desszert, nem érdemes belemenni a részletekbe. Azért nem, mert a többi hat étel külön-külön szinte megjegyezhetetlen. De ezzel nem azt akarjuk mondani, hogy ugyanolyanok lennének, ellenkezőleg! Ezek ugyanis épp így, együtt garantálják az izgalmakat – egy-egy nagy adag talán túlzás is lenne, ennyi viszont épp tökéletes. A háromfős lakoma után nem marad bennünk semmiféle keserűség, minden a legnagyobb rendben volt, legyen szó gombáról, garnéláról vagy szalonnáról. Azért meg különösen elégedettek lehetünk, hogy a frissen készült ételek egy pillanatra sem emlékeztettek arra, amit általában kínainak mondunk.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”