A Fidelitas elnöke szerint a fiatalok már látják, hogy érdemes itthon maradniuk, mert „itt nem kell félve kimenni az utcára”

  • Gera Márton
  • 2019. január 3.

Fekete Lyuk

Böröcz László azt állítja, hogy a kormány megállította a kivándorlást.

A Magyar Hírlapnak adott interjút Böröcz László parlamenti képviselő, aki a kormánypárti médiában elsősorban Fidelitas elnöki minőségében szokott megszólalni. Most is így történt, így Böröcz egyebek mellett beszélt a CEU-ról és a kivándorlásról is.

A Bécsbe üldözött egyetemről ezt mondta:

„A CEU kivételes helyzetben volt, versenyelőnyt élvezett a magyar egyetemekhez képest. Nem helyes, hogy egy külföldi érdekeltségű, ráadásul a magyar hagyományoktól merőben eltérő, a nyílt társadalmat támogató eszmerendszert képviselő intézmény privilégiumokkal rendelkezik. Mindenkire ugyanazok a szabályok kell hogy vonatkozzanak, a magyar egyetemeket pedig meg kell erősíteni, hogy sokkal jobbak legyenek, mint a Soros-egyetem valaha volt.

A kivándorlás problémáját pedig igyekezett bagatellizálni:

A gazdasági összeomlás után rengetegen elveszítették a munkájukat, így nem meglepő, hogy sokan külföldön próbáltak boldogulni. Mostanra viszont a kormánynak sikerült ezt a tendenciát megfordítania. A fia­talok egyre inkább azt látják, hogy érdemes itthon maradni, családot alapítani.”

Böröcz azt mondta, hogy a fiatalok már látják, hogy Magyarország az egyik legbiztonságosabb ország, ahol szerinte „nem kell félve kimenni az utcára, mint több helyen máshol, a bevándorláspárti EU-tagállamokban”. Szerinte egyébként a felmérések azt mutatják, hogy a külföldre távozó fiatalok többsége nem tervez kint maradni hosszú távon, abban pedig nem lát problémát, ha „neves külföldi egyetemeken tanulnak, tapasztalatot szereznek”.

A kivándorlásról és a jelenség mérésének nehézségeiről nemrég részletesen írtunk, ma pedig éppen arról érkeztek hírek, hogy ismét növekedésnek indult a külföldön dolgozó magyarok száma:

Ismét egyre több magyar megy külföldre dolgozni

Csökken a munkanélküliség, de sok a közmunkás és a külföldön dolgozó. Augusztus és október között 3,6 százalékos volt a munkanélküliség Magyarországon, írja a Portfolio a KSH adatai alapján. Ugyanakkor, ha a közmunkában dolgozóknak nem lenne állásuk, a munkanélküliségi ráta már 6,4 százalék lenne, bár tavalyhoz képest 50 ezerrel csökkent a közmunkások száma.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”