Káros lenne a magyarokra a családon belüli erőszak elleni egyezmény ratifikációja a KDNP szerint
Screenshot_2020-05-05_at_11.19.55.png

Káros lenne a magyarokra a családon belüli erőszak elleni egyezmény ratifikációja a KDNP szerint

  • Narancs.hu/MTI
  • 2020. május 5.

Fekete Lyuk

A KDNP frakciószóvivője szerint „ideológiailag terhelt pontok” találhatók benne. Meg ellentétes a józan ésszel.

Mint arról hétfőn a Narancs.hu is beszámolt, a KDNP beadott egy javaslatot a parlamentnek, hogy a képviselők utasítsák el az Isztambuli Egyezmény amúgy évek óta húzódó ratifikációját. Kedden az Országgyűlés meg is szavazta ezt a politikai nyilatkozatot. A nyilatkozat felszólítja a kormányt, hogy ne tegyen további lépéseket az egyezmény kötelező hatályának elismerése iránt, és az Európai Unió intézményeiben is azt az álláspontot képviselje, hogy az EU ne csatlakozzon a dokumentumhoz.

A KDNP az elutasítást azzal indokolja már jó ideje, hogy a családon belüli, a nők elleni erőszak elleni hatékonyabb fellépést lehetővé tevő nemzetközi egyezmény használja a „gender” szót, ami ellen a Fidesz és a KDNP évek óta harcot folytat.

A kisebbik kormánypárt most több csatornán igyekszik elmagyarázni, miért vette a nevére a parlamenti javaslatot. Be is ment a kormánypártok házitévéjébe, az M1-be a párt frakciószóvivője, ahol kifejtette, kik állnak az egyezmény ratifikálását sürgetők mögött.

Nacsa Lőrinc a következőket mondta mikrofonba: az egyezményben olyan, „ideológiailag terhelt pontok” található , amelyek kötelezővé tétele „káros lenne a magyar társadalomra”, „ellentétes lenne a magyar alaptörvénnyel és a józan ésszel”. Szerinte nem is a nők védelmét szolgálja az egyezmény, hanem gender- és migráns-egyezmény az valójában.

Szerinte az egyezmény „a romboló genderszemlélet” bevezetését erőlteti, a fogalmak meghatározásánál társadalmi nemekről beszél, és megpróbálja letagadni a férfi és a női biológiai nem létét. A dokumentum szerinte arra is kötelezné Magyarországot, bizonyos feltételek fennállása esetén mérlegelés nélkül engedjen be illegális bevándorlókat az országba.

Valójában az egyezmény a nők elleni és a családon belüli erőszak visszaszorítását célozza, és ehhez valóban nem a biológiai nem-meghatározást, hanem azt veszi alapul, ahogyan az egyes társadalmakban viszonyulnak a nők és a férfiak, akár a gyerekek szerepéhez – ami a történelem folyamán valóban sokat változott. Magyarországon például 1918-ban adták meg a választójogot a nőknek, 70 évvel azt követően, hogy a férfiaknak – akkor még cenzusos alapon, bizonyos feltételekkel – biztosította azt az 1848-as forradalom. Tegyük hozzá, 1920-ban került először nő a magyar parlamentbe, aki ráadásul keresztény politikus volt: Slachta Margit, a Keresztény Nemzeti Egyesülés Pártjának jelöltje.

Ami pedig a migrációt illeti, az egyezmény valójában azt mondja ki, hogy nem lehet visszaküldeni az áldozatokat a származási országukba, ha ott az életük veszélyben forog.

Tehát a fentiek ellentétesek a józan ésszel a KDNP szerint. Az Isztambuli Egyezményről és elutasításának hátteréről itt olvashat részletesen.

Hogy csinált „politikai hisztériát" az áldozatok védelméből a kormány?

Magyarország hat éve aláírta, de azóta sem ratifikálta azt az egyezményt, amely a nők elleni erőszakot előzné meg és számolná fel. Milyen indokkal utasítja el ezt a kormány? És ha az Országgyűlés ratifikálná, mi változna itthon? „Ez az isztambuli egyezmény egy politikai hisztéria." „Ez egy olyan egyezmény, (...)

Figyelmébe ajánljuk

Miért utálják ennyire az amerikaiak Európát?

J. D. Vance alelnök vezetésével az évtizedekre visszavezethető Európa-ellenesség lett a hivatalos amerikai álláspont. Az ellenszenv nem újkeletű, az okok között vannak a szokásos jobboldali történelmi fantazmagóriák és jogos kritikák is, de meg kell tanulni együttélni vele.