Schmidt Mária: Ideje visszafogadnunk Attilát és büszkének lenni rá

  • narancs.hu
  • 2023. december 14.

Fekete Lyuk

A nemzet ideológusa ezúttal amellett érvel, hogy magunkévá kéne tenni a hun identitást.

„Attila: a miénk! – Türk idők” címmel írt cikket a NER egyik fontos ideológusaként és a Terror Háza Múzeum főigazgatójaként ismert Schmidt Mária a Mandinerbe. Az írást a Telex szemlézte, a címéből kikövetkeztethető módon fontos javaslatot tesz:

„Ideje visszafogadnunk Attilát és büszkének lenni rá!”

A cikkben azt írja, ostoba nemtörődömség, hogy Attila, a hun nem része a magyar közbeszédnek és törtelmi emlékezetnek, „nincsenek Attila-szobraink a fővárosban, nem készülnek róla filmek, tévésorozatok, kurtán-furcsán említik tankönyveink”.

Hozzátette, hogy Magyarországon kívül az egész világ Attila leszámrazottainak tekint minket, márpedig „Attiláról a dicső győzelmek, a merészség, a vitézség, a hatalmas küzdeni tudás, a férfias erő, a bátorság, a szervezési és vezetési zsenialitás jut mindenkinek az eszébe”.

Az kérdéses, mennyire tekint minket a világ Attila, a hun leszármazottjainak, de a magyar tudományos élet alapvetően azért nem, mert nincs sok közünk Attilához és a hunokhoz, akármennyire is próbálta már ezt átvinni Kásler Miklós is és többé-kevésbé turanista elődjei.

Az természetesen nem lenne példátlan, hogy a nemzeti öntudat részévé fogad egy ország olyan történelmi figurákat, akikhez semmi köze: Üzbegisztán Timur Lenk-kultuszt tudott építeni az évek során, de kicsit közelebb Észak-Macedónia is magáévá tette jó sok szobor segítségével Nagy Sándor örökségét. A két példában az a közös, hogy a legtöbben fanyarul nevetnek rajta.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.