Összekeverték Szijjártót a múlt század egyik legkorruptabb politikusával a Zöld-foki híradóban (A KÉP LEHET, HOGY KAMU)

  • B.P.M.
  • 2019. március 29.

Fekete Lyuk

Nem az első eset, hogy magyar politikust összekevernek valakivel. UPDATE: Nehezen eldönthető, hogy hiteles-e a kép.

„Szijjártó nevét és titulusát kicsit előírták a Zöldfoki szigetek híradójában. Péter Suharto indonéz elnök” – olvasható Andrew G. Szabo Facebook-bejegyzése.

Andrew G. Szabónak, alias Szabó Gál Andrásnak, akit Villám Gézaként ismernek a legtöbben, épp a közelmúltban indult egy közéleti-politikai műsora a Comedy Centralon.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert azzal Haji Mohammad Soeharto, röviden Suharto (magyar kiejtéssel Szuhártó) volt indonéz katonai és politikai vezetővel cserélték fel a Zöld-foki híradó munkatársai, akit sokan a 20. század egyik legkorruptabb politikusának tartanak: zavargásokra hivatkozva és néhol erőszakos manőverekkel szerezte meg a hatalmát elődjétől, majd militarista központi kormányzatot alakított ki. A stabilitást fent tudta tartani az országában, emiatt több nyugati nemzet szimpátiáját elnyerte, viszont annyira autokrata és korrupt rendszert épített fel, hogy később elfordultak tőle. Az ország lakóinak életszínvonala csökkent, zavargások törtek ki, ráadásul diplomáciailag elszigetelődött, így elveszítette a támogatottságát, ezért 1998-ban lemondásra kényszerült.

Nem az első eset, hogy egy magyar politikust összekevernek valakivel, legutóbb Orbán Viktorral fordult elő ugyanez: az év elején a brazil kormány a hivatalos Twitter oldalára egy olyan képet posztolt, amelyen a magyar miniszterelnök volt látható, viszont Mike Pompeóként, tehát az Egyesült Államok külügyminisztereként volt feltüntetve. (A felvételt azóta eltávolították.)

(Frissítés: Minden valószínűség szerint a felvétel kamu, legalábbis az ellenkezőjét nehéz bizonyítani, mert hasonló hátterű képet lehet látni a BBC Hardtalk című műsor egyik adásában. Az érintettektől és az olvasóktól elnézést kérünk.)

Orbán Afrikában: „Európában be van tiltva, ha egy ország nyíltan kereszténynek vallja magát

„Így próbálunk barátokat gyűjteni a világban" - tette hozzá, majd közölte: a Zöld-foki Köztársasággal kötött megállapodás keretében tíz ösztöndíjas megy Magyarországra. A keresztény kultúra közös gondolkodási alap Magyarország és a Zöld-foki Köztársaság között - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Zöld-foki Köztársaság fővárosában, Praiában tartott sajtótájékoztatóján, miután kétnapos látogatása során fogadta őt Ulisses Correia e Silva kormányfő, Olavo Correia miniszterelnök-helyettes, pénzügyminiszter és Luís Filipe Tavares külügyekért és közösségekért felelős miniszter.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.