Amit az egykulcsos adórendszerrel veszítünk

Felcsuti Péter

Az egykulcsos rendszer melletti következetes kiállás egyfelől, az adójóváírás kiiktatása másfelől azt valószínűsíti, hogy a kormány számára a hatékonyság szempontja fontos volt, az igazságosságé azonban mellőzhető… Ez már önmagában is komoly kérdőjeleket ébreszt az új adórendszer igazságossága iránt. Ám vannak itt más deficitek is.

A 2010 óta regnáló kormány emblematikus aktusa a személyi jövedelemadó-rendszer átalakítása. A fokozatosan kialakuló új rendszerben az adózók a korábbinál alacsonyabb szinten egy kulccsal adóznak, a rendszer kiegészül továbbá egy családi kedvezménnyel, illetve kivezették belőle az adójóváírás intézményét.

Emlékeztetőül: az előző bejegyzésben idézett harvardi professzorok tanulmánya fenntartásokkal ugyan, de a hatékonyság és igazságosság összehangolása szempontjából optimálishoz közelinek nevezte az adójóváírással kombinált egykulcsos adót.

Nos, az egykulcsos rendszer melletti következetes kiállás egyfelől, az adójóváírás kiiktatása másfelől azt valószínűsíti, hogy a kormány számára a hatékonyság szempontja fontos volt, az igazságosságé azonban mellőzhető. Mindenesetre elgondolkodtató, hogy az adórendszer nagyjából az adófizetők 20 százalékát kedvezményezi, míg a 80 százalék számára vagy nem jelent javulást, vagy kifejezetten hátrányos. Ez már önmagában is komoly kérdőjeleket ébreszt az új adórendszer igazságossága iránt.

Ám vannak itt más deficitek is.

Az adózás, illetve széles értelemben a közteherviselés a demokratikus közélet egyik legfontosabb vitatémája. Magától értetődő igény, hogy a politikai pártok a választások idején közzétegyék elképzeléseiket erről a kardinális kérdésről. Így biztosítható ugyanis, hogy a választók voksaik leadásakor informált döntést hozhassanak. Amikor pedig az adórendszer tényleges reformjára sor kerül, a mindenkori kormánynak be kell mutatnia azokat a célokat, amelyeket a reform révén el kíván érni, és azokat a számításokat és feltételezéseket, amelyek döntését megalapozzák.

Az elmúlt lassan két év során, amióta a személyi jövedelemadó-rendszer átalakítása folyik, az állandóan változó általánosságokat (ösztönözzük a fogyasztást, erősítsük a középosztályt) és a néha nevetségbe hajló érveket (az egykulcsos adótól már most több gyermek születik) leszámítva jóformán semmit nem tudtunk meg azokról az értékekről, amelyek a változtatások mögött állnak. Kiváltképp nem ismerjük a döntést megalapozó számításokat és feltételezéseket, így nem is kerülhetett sor semmilyen vitára a szakértők vagy éppen a választópolgárok részvételével.

A kormány azonban még ennél is továbbment, az egykulcsos adót beemelte az alkotmányba, amivel nyilvánvalóan korlátozza azon politikai pártok mozgásterét, amelyek – a választásokon például az adórendszer megváltoztatásával kampányolva – elnyerik a választópolgárok többségének bizalmát.

Ez bizony súlyos demokráciadeficit.

És akkor itt van még a költségvetési deficit, illetve a befoltozása érdekében hozott ad hoc intézkedések sorozata.

Az egykulcsos adórendszer okozta bevételkiesést pótolandó a kormány rögtönzött intézkedések egész sorát hozta, kezdve a bank-, illetve szektorális adókkal egészen a magánszektor vállalataira gyakorolt nyomásig, hogy ezek pótolják az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban elhelyezkedő foglalkoztatottak kieső jövedelmét, amit aztán legutóbb kiegészítettek költségvetési pénzek is.

Ezek az intézkedések egyenként és összességükben érthetetlenné és követhetetlenné tették a gazdaságpolitikát a gazdaság szereplői számára, rombolva ezáltal a működéséhez olyannyira szükséges bizalmat. Mindez megjelenik a gazdaság gyenge teljesítményében és kedvezőtlen jövőbeni kilátásaiban.

Tételezzük fel tehát, hogy a magyar társadalom jelenlegi viszonyai között az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer tekinthető optimálisnak, és valamennyi idő elteltével valóban megjelennek a működésétől várt előnyök (adózók körének kiszélesedése, jobb adómorál, a munkavállalói aktivitás növekedése). Még ha így is lesz (és legyen így), számomra nagyon valószínű, hogy a végrehajtás fenti anomáliái – az igazság-, a demokrácia- és a költségvetési deficit – együttesen messze több kárt (bizalomvesztés, növekedési áldozat, társadalmi szolidaritás gyengülése) okoznak majd, mint a valószínűsíthető előnyök.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.