Bástya elvtárs szerénysége

Sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

A béka, amely ökörnek képzelte magát. Ez az Aesopus-mese jut az eszembe, ahogy olvasom a híreket mostanság miniszterelnökünkről, aki nem mulaszt el egyetlen alkalmat sem, hogy a világtörténelem és a nemzetközi nagypolitika trendjeiről értekezzen – lásd a Nyugat lekonyuló fáklyája, a rossz vágányokon haladó Európa, a vallásos hit felsőbbrendűsége az istentelen kozmosszal szemben és a többi. A hallgatóság rendszerint hazai vagy valamelyik Európán kívüli ország, ahol a miniszterelnök hivatalos látogatást tesz.

Természetesen senki nem vitatja Orbán Viktor jogát, hogy az emberiség, sőt a világmindenség nagy kérdéseiről gondolkodjon, ezekről véleménye legyen, és ezt a véleményét időről időre megossza az ország közvéleményével. Azzal sem kell foglalkoznunk, hogy e nézetek mennyire helyesek, vagy hogy mennyire mély ismeretekről tanúskodnak.

A kérdés, hogy vajon szükség van-e arra, hogy a magyar miniszterelnök úton-útfélen ezekről értekezzen. Ki várja egy ezer gonddal küzdő, szegény ország miniszterelnökétől, hogy hetente a Kossuth rádióban vagy Kazahsztánban megoldja a globális kapitalizmus problémáit, netán újraértelmezze a világegyetem keletkezését.

Nem lehet kétséges, hogy miniszterelnöki mivoltában Orbán Viktor első és szinte egyetlen feladata az ország érdekeinek előmozdítása. Ebből kiindulva tegyük fel a kérdést: származik ezekből a fellengzős, ráadásul a legtöbb esetben nagyon is vitatható kijelentésekből az országnak valamilyen haszna? Nehéz elképzelni, hogy legfontosabb partnereink Berlinben, Párizsban vagy Brüsszelben, elolvasva a magyar miniszterelnök újabb és újabb eszmefuttatásait, összecsapják a kezüket és arra gondolnak, hogy kár, hogy ezek a magvas gondolatok nem nekik jutottak eszükbe. A brüsszeli technokraták kiváltképp jó érzésekkel olvashatják a magyar miniszterelnök azon megnyilvánulásait, amelyek éppen az ő tevékenységüket veszik célba. Tegyük hozzá, sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

Ráadásul Magyarországnak és jelenlegi kormányának nem sok oka van a hencegésre, a partnerek kioktatására, ha például a gazdaság elmúlt kétéves teljesítményét nézzük. Stagnálás, visszaeső beruházások emelkedő infláció, külső segítség nélkül finanszírozhatatlan államadósság, az ország lassan a régió sereghajtója – a sort lehet folytatni.

Kevesebb vízen járásra és sokkal több jó kormányzásra lenne szükségünk.

„Szerénység, Virág” – mondta Bástya elvtárs A tanú című filmben –, „ha van valami, amit szeretek magamban, az a szerénység.”

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.