Bástya elvtárs szerénysége

Sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

A béka, amely ökörnek képzelte magát. Ez az Aesopus-mese jut az eszembe, ahogy olvasom a híreket mostanság miniszterelnökünkről, aki nem mulaszt el egyetlen alkalmat sem, hogy a világtörténelem és a nemzetközi nagypolitika trendjeiről értekezzen – lásd a Nyugat lekonyuló fáklyája, a rossz vágányokon haladó Európa, a vallásos hit felsőbbrendűsége az istentelen kozmosszal szemben és a többi. A hallgatóság rendszerint hazai vagy valamelyik Európán kívüli ország, ahol a miniszterelnök hivatalos látogatást tesz.

Természetesen senki nem vitatja Orbán Viktor jogát, hogy az emberiség, sőt a világmindenség nagy kérdéseiről gondolkodjon, ezekről véleménye legyen, és ezt a véleményét időről időre megossza az ország közvéleményével. Azzal sem kell foglalkoznunk, hogy e nézetek mennyire helyesek, vagy hogy mennyire mély ismeretekről tanúskodnak.

A kérdés, hogy vajon szükség van-e arra, hogy a magyar miniszterelnök úton-útfélen ezekről értekezzen. Ki várja egy ezer gonddal küzdő, szegény ország miniszterelnökétől, hogy hetente a Kossuth rádióban vagy Kazahsztánban megoldja a globális kapitalizmus problémáit, netán újraértelmezze a világegyetem keletkezését.

Nem lehet kétséges, hogy miniszterelnöki mivoltában Orbán Viktor első és szinte egyetlen feladata az ország érdekeinek előmozdítása. Ebből kiindulva tegyük fel a kérdést: származik ezekből a fellengzős, ráadásul a legtöbb esetben nagyon is vitatható kijelentésekből az országnak valamilyen haszna? Nehéz elképzelni, hogy legfontosabb partnereink Berlinben, Párizsban vagy Brüsszelben, elolvasva a magyar miniszterelnök újabb és újabb eszmefuttatásait, összecsapják a kezüket és arra gondolnak, hogy kár, hogy ezek a magvas gondolatok nem nekik jutottak eszükbe. A brüsszeli technokraták kiváltképp jó érzésekkel olvashatják a magyar miniszterelnök azon megnyilvánulásait, amelyek éppen az ő tevékenységüket veszik célba. Tegyük hozzá, sokan sokféleképpen és jó okkal bírálják az Európai Unió és benne a brüsszeli bizottság tevékenységét. Ám marad a kérdés, hogy mennyi előnye származik ezekből a gyakran vitriolos megjegyzésekből az országnak, amely jelentős mértékben függ e döntéshozók jóindulatától.

Ráadásul Magyarországnak és jelenlegi kormányának nem sok oka van a hencegésre, a partnerek kioktatására, ha például a gazdaság elmúlt kétéves teljesítményét nézzük. Stagnálás, visszaeső beruházások emelkedő infláció, külső segítség nélkül finanszírozhatatlan államadósság, az ország lassan a régió sereghajtója – a sort lehet folytatni.

Kevesebb vízen járásra és sokkal több jó kormányzásra lenne szükségünk.

„Szerénység, Virág” – mondta Bástya elvtárs A tanú című filmben –, „ha van valami, amit szeretek magamban, az a szerénység.”

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.