Christine Lagarde esete a görögökkel

Felcsuti Péter

Az európai vezetők, köztük Lagarde asszony pusztán játékelméleti szempontból is helyesen járnak el, ha a görögökben azt az érzést erősítik, hogy több a vesztenivalójuk, mint amennyit nyerhetnek. Ez azonban nem jelenthet bántó érzéketlenséget.

Christine Lagarde okos asszony, az IMF első női vezérigazgatója, előtte pénzügyminiszter volt Nicolas Sarkozy francia elnök kormányában, azt megelőzően egy nagy amerikai nemzetközi ügyvédi iroda sikeres és elismert első számú vezetője. Egészen biztosan ismeri és helyesen alkalmazza a játékelméletet, amelynek a kidolgozása a mi Neumann Jánosunk nevéhez kötődik.

Ám akármilyen okos asszony, valószínűleg nem sokat ért a lélektanhoz, és az empátia sem lehet a legerősebb oldala. A hírügynökségek világgá repítették nyilatkozatát, amely szerint ő megérti a görögöket, akik szenvednek a közszolgáltatások romlásától országukban, ami a megszorítások egyik fájdalmas következménye, ám szerinte mások több együttérzésre szorulnak, például egy kis nigériai faluban élő gyermekek, akik csak napi két órát tudnak iskolába járni.

Ez – objektíve – természetesen igaz, ám nehéz elképzelni, hogy meggyőzött vele bárkit is Görögországban, vagy akár csak egy centivel is közelebb vitte az eurózóna összeomlásával fenyegető konfliktust a megoldáshoz. Azon sem lennék meglepve, ha inkább rontott volna a helyzeten.

Lássuk be, a legtöbb embert nem érdeklik az olyan hasonlítgatások, amelyek az ő helyzetüket valamely más ország, pláne földrész problémáival vetik össze. A legtöbb ember referenciapontnak a saját korábbi helyzetét használja, a változásokat – javulást, romlást – ahhoz viszonyítva érzékeli és értékeli. Ebben a folyamatban egyaránt jelen vannak racionális és érzelmi mozzanatok.

A görögök tehát – ha az olvasó megbocsátja – a ráció Szküllája és az érzelmek Kharübdisze között hajóznak; egyfelől pontosan tudják, a lakosság jó 70 százaléka legalábbis, hogy érdekeik az EU-hoz és azon belül is az eurózónához kötik őket. A kiválás az eurózónából, a visszatérés a drachmához óriási mértékű vagyonvesztéssel, politikai és gazdasági káosszal járna, aminek a következményei felmérhetetlenek.

Másfelől az elmúlt két évben a lakosság jelentős részének életszínvonala drámaian csökkent, hatalmasat esett a GDP, növekedett a munkanélküliség, romlottak a közszolgáltatások, veszélyben a megtakarítások és a nyugdíjak. Rossz a közhangulat, az emberek tele vannak nehezteléssel mindennel és mindenkivel, de leginkább az EU-val és az IMF-fel szemben. A legutóbbi választásokon nem véletlenül törtek előre azok az erők, amelyek az EU/IMF megállapodás újratárgyalását, és ezzel a helyzet egy csapásra történő megjavítását ígérték (ha a forgatókönyv hazai jelenségeket idéz, az nem a véletlen műve).

Ám ha hinni lehet a kognitív pszichológiának, az emberek viszonya a kockázatokhoz normálisan aszimmetrikus, azaz jobban félünk a veszteségektől, mint amennyire vágyunk a nyereségre. Ez a status quo fennmaradását erősíti mindaddig, amíg még marad mit veszítenünk. Az adott esetben ez azt jelenti, hogy bár a görög lakosság nagyon szeretné, ha az ország a korábban kitárgyaltnál jobb feltételeket kaphatna az EU-tól és az IMF-től, azt is látja, hogy nagyon sokat veszíthet, ha számításuk nem jön be.

Mivel pedig a legtöbb görögnek még mindig bőven van mit vesztenie, remélhető, hogy a megismételt választásokon azokat a pártokat támogatják, amelyek kitartanak a EU-val és az IMF-fel korábban létrehozott megállapodások végrehajtása mellett.

Az európai vezetők, köztük Lagarde asszony tehát pusztán játékelméleti szempontból is helyesen járnak el, ha a görögökben azt az érzést erősítik, hogy több a vesztenivalójuk, mint amennyit nyerhetnek. Ez azonban nem jelenthet bántó érzéketlenséget, az empátia hiányát a görög lakosság nélkülözéseivel szemben, ami akár még kontraproduktív is lehet a végső cél – a status quo – megőrzése szempontjából.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.