Mit tanulhat Orbán a spanyol válságból?

Hosszú és fájdalmas...

Felcsuti Péter

A csapdahelyzet azonban ugyanaz: leértékelhető nemzeti valuta híján Spanyolország sem képes rövid távon növelni nemzetközi versenyképességét, a valódi átalakításokhoz pedig évekre, ha nem évtizedekre van szükség.

A forgatókönyv mára ismerős az unióban: az új spanyol kormány eredménytelenül küszködik a magas költségvetési deficit leszorításával, miközben a gazdaság lassan recesszióba süllyed. A befektetők bizalmukat vesztve eladják a spanyol államkötvényeket, illetve csak magasabb hozam mellett hajlandók újakat vásárolni. Ennek következtében a hozamok 6% fölé emelkednek. Ez az a szint, ami felett a közmegegyezés szerint hosszú távon egyetlen ország költségvetése sem finanszírozható (jó lenne, ha ezt a magyar kormány sem tévesztené szem elől, amikor IMF-támogatás nélkül devizakötvény kibocsátásával kacérkodik, ami 8-9% alatti kamat mellett egyszerűen nem lehetséges).

A piac immáron újabb görög esetről beszél, ami növeli a nyugtalanságot, Spanyolország ugyanis más nagyságrend, a spanyol államadósság méretei nem hasonlíthatók Görögországéhoz. A csapdahelyzet azonban ugyanaz: leértékelhető nemzeti valuta híján Spanyolország sem képes rövid távon növelni nemzetközi versenyképességét, a valódi átalakításokhoz pedig – amelyek egyszerre fájdalmasak (szociális juttatások lefaragása, a munkaerő mobilitásának kikényszerítése) és összetettek (az új versenyképes ágazatok és vállalatok létrejötte nem csupán pénzkérdés) – évekre, ha nem évtizedekre van szükség.

Ráadásul ezt a bűvészmutatványt olyan körülmények között kellene végrehajtani, amikor a spanyol kormánynak – amely ezer módon kellene, hogy támogassa ezt a folyamatot – takarékoskodnia kell, mert ezt várja tőle a piac, és erre vállalt kötelezettséget a legutóbbi uniós paktum keretében is. És ha ez nem lenne elég, ott van még a választópolgár ellenállása, aki érthető módon nem akar lemondani szerzett jogairól, és kimondva-kimondatlanul azzal fenyegeti a kormányt, hogy a soron következő választásokon kiszavazza őt a hatalomból.

Természetesen korántsem egyedül Spanyolországról van szó; az eurózóna összes, úgynevezett perifériaországa ezzel a dilemmával küzd, amire – mint látható – rövid távon nincs megoldás.

Tegyük még hozzá: az eurózónán kívüli perifériaországok mozgástere sem sokkal nagyobb, bár az önálló monetáris politika (a nemzeti valuta leértékelhetősége és a belföldi pénznemben fennálló államadósság elinflálhatósága) elméletben legalábbis növeli ezen országok mozgásterét. De csak elméletben, hiszen ezek az országok is kötelesek 3% alá szorítani költségvetési deficitjüket, és – mivel államadósságuk jelentős mértékben (Magyarország esetében ez több mint 60%) devizában áll fenn – a nemzeti valuta leértékelődése az államadósság növekedéséhez vezet, ami újraindítja az eladósodásspirált.

A kitörés ebből az összeurópai csapdahelyzetből sokak szerint egy új Marshall-terv (Európa újjáépítéséhez az Egyesült Államok által a második világháború után nyújtott nagyszabású segély) lehetne. Ám az Egyesült Államok maga is súlyos gondokkal küzd, és egyébként is nehéz elképzelni, hogy akadna donor, aki a globális világ ezernyi problémája közepette ezermilliárd dollárokat akarna a saját jóléti rendszere válságával küzdő Európába önteni.

Jól tesszük tehát, ha felkészülünk arra, hogy újabb és újabb válsághullámok érnek el bennünket, amelyek nem csupán riadalmat, de károkat és veszteségeket is okoznak. Másfelől tekinthetjük ezeket az ismétlődő megrázkódtatásokat egy hosszú és fájdalmaktól sem mentes tanulási folyamat állomásainak, amelyek végén Európa és benne mi végül kievickélünk ebből a „once in a lifetime” méretű, globális válságból.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.