Pályázat a válságból való kilábalásra

Felcsuti Péter

Simon Wolfson brit üzletember és konzervatív politikus 2011-ben meghirdetett egy pályázatot, amelynek első helyezettje 250 ezer font jutalmat kap. Ez a közgazdasági Nobel-emlékdíj után a legmagasabb pénzdíj közgazdasági problémákkal kapcsolatos eredeti gondolatok elismerésére. Most a narancs.hu is kiír egy pályázatot!

A pályázóknak a következő kérdésre kell választ adniuk: Feltételezve, hogy egy tagország elhagyja az eurózónát, hogyan lehet a legjobban kezelni a gazdasági folyamatokat, hogy a tagok jövőbeni gazdasági növekedése és jóléte a leginkább biztosított legyen?

A beérkezett pályaművek közül ötöt választottak ki, amelyek szerzői egyenként 10 000 font költségtérítés mellett tovább finomíthatják elképzeléseiket. Az eredményhirdetésre előreláthatóan idén júliusban kerül sor. Már most különdíjat kapott egy tízéves holland kisfiú, aki  meglepően érett elképzelésekkel pályázott.

Pénzdíjak felajánlása nehéz feladatok megoldására nem új keletű ötlet, és a tapasztalat szerint jó eredményt hoz. Mivel a feladat fogós, nehezen megoldható, a nagy összegű díj ösztönzi az eredeti, ahogy az angol mondja: out-of-the-box gondolkodást, ami aztán szokatlan, újszerű felvetésekhez és ötletekhez, végső soron a megoldhatatlannak hitt dilemma megoldásához vezet.

Nos, kívánjuk, hogy a pályázat sikeres legyen, és ne foglalkozzunk a fanyalgókkal, akik szerint a feltett kérdésnek valójában nincs értelmes megoldása. Tim Harford, a Financial Times ismert publicistája szerint például az egész olyan, mintha a rántottát valaki tojássá akarná visszaalakítani. Inkább söpörjünk a saját házunk táján, fogós kérdésekkel ugyanis mi is jól el vagyunk látva.

Íme néhány a lehetséges feladványok közül: mi kell ahhoz, hogy a magyar lakosság hagyományos pesszimizmusát optimizmus, a marakodást együttműködés, a bizalmatlanságot bizalom váltsa fel.

Tehát magyar Wolfson kerestetik, akár még 250 ezer fontnál kevesebből is megúszhatja, mi pedig végre tudnánk, merre induljunk.

Szerkesztőségünk pályázatot ír ki: Aki a legjobb feladványt megfogalmazza, éves Magyar Narancs előfizetést nyer. Pályázati határidő: szerda dél (kommentben itt vagy a facebook oldalunkon) - a szerk.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.