20 000 nap a Földön

  • - greff -
  • 2015. február 1.

Film

Eleven ikonok számára a legkevésbé sem kívánatos az őszinte, mítoszbontó szembenézés, és Nick Cave van annyira eszes rocksztár, hogy ezzel a ténnyel tökéletesen tisztában legyen. Ehhez képest a róla szóló furcsa – megrendezett szituációk, gondosan kiválasztott, hatásosra formált képek és keresetlennek tűnő pillanatok között szertelenül ingázó – dokumentumfilmben nem is olyan kevés azoknak a perceknek a száma, amikor a jeles dalszerző önként lemond a maszkok viseléséről. Vagy mégsem volna így?

false

Nehéz kérdés, hiszen a filmben a jelentős alkotóművészt bemutatni szándékozó, felnőttesen komoly (és sokszor kínosan reflektálatlannak tűnő) jeleneteket szinte mindig sikerül Cave-nek egy kis öniróniával fenéken billentenie – ami nagyban növeli a film élvezeti értékét. És a látvány is erős: a brightoni tengerparton szélnek eresztett, tízpontos anekdoták mellé halálos pecsétgyűrűket, zoknikat és bőrcipőket kapunk, a méltóságteljes öregedés lefegyverző rekvizitumait. Nick Cave (és jelenlegi legfontosabb társa, Warren Ellis) öltözködési szokásairól talán többet tudunk meg a filmből, mint a karrierjéről, pedig számos jelentős állomás felvillan a Boys Next Door megalapításától Berlinen át a Kylie Minogue-gal előadott sikerduettig.

A film rendezői azonban tényleg csak a villanásokban érdekeltek, a mélyfúrást inkább meghagyják másnak. Vagy mégsem? Hiszen a 20 000 nap a Földön igencsak közel merészkedik választott tárgyához – hogy végeredményben megmaradjon mindvégig a mutatós felszínen.

A Mozinet bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.