Tévé

Az állandó megható

Fókusz

  • Solymosi Bálint
  • 2012. december 1.

Film

Nahát, milyen riasztóan régóta, másfél évtizede nézhetik a Fókuszt azok az emberek, akik minden erejüket és tehetségüket elvesztve azon munkálkodnak, hogy ennek az abszurd és tébolyult országnak az életéről megfeledkezzenek, és helyette valami olyan szörnyűségesre avagy csodálatosra találjanak, amely velük soha nem történhetik meg.

Az évfordulót ünneplő Fókusz Pluszt és általában önmagukat a készítők a gondolatébresztésre hivatkozva ajánlják, hogy majd holnap az izgalmas kezdetekről meg a legkülönösebb történetekről láthatunk képeket, "amelyekkel elgondolkodtattuk Önöket"!

Olyan veszett türelmetlenséggel vártuk a szombat esti Fókusz Pluszt, hogy már péntek este, afféle előzetes (láb)fürdőt veendő a fényből, rácsatlakoztunk az RTL Klubra, hol pont a Fókusz ment. Nemsokára oda jutottunk, hogy vélhetően médiafogyasztói fogyatékossággal születhettünk, hisz látjuk, amit látunk, de arról lekéstünk, hogy föl is fogjuk, mi megy végbe. Mert ott áll egy gigantikus mosógépajtó körablaka előtt (amelyen egy zenekar és Komár László forogva tükröződik) a műsorvezető Gönczi Gábor, mondva azt mágikus egyszerűséggel, hogy "alaposan felforgatta a kedélyeket" Zalatnay Sarolta vallomása. Cini kezd tehát, ő emlékezik meg Komár Lászlóról, a "magyar Elvisről", méghozzá azzal a sírni valóan természetesnek vélt közönségességgel, hogy hát ismerte testük a másikét az ágyban, magukat életük során többször intim helyzetben találták, így aztán, mondja, nagyon hiányzik majd neki. Nos, nyitni kell az elmeélt, kétségtelen! "A rock 'n' roll magyarországi nagykövetének" 1000 és plusz nője volt, állította ő, ám Cininek ezzel kapcsolatban sem maradtak rossz érzései. Viszont kapcsolatuk vége nem sikerült túl jól, mert Komár egyszerűen kitessékelte a kórteremből. Meglangyosodott rózsaszín szesz egy másnapi asztalon, nem juthat erről más a néző eszébe, megnyugtató és elborzasztó.

Miután elhangzik közvéleményre kíváncsi kérdésük - Elvárható egy vagyonos embertől, hogy pénzének egy részét jótékonysági célokra fordítsa? -, a James Bond-filmekről, illetve főszereplőikről és azok klassz nőiről emlékeznek meg, mivel házi kötelezettségeik közé tartozik, hogy az X-Faktor kulisszatitkairól is beszámoljanak, és a vetélkedő következő részében Bond-filmek dalait éneklik a friss, mindenre elszánt tehetségek. Mindjárt körbe is veszik az ifjú sztárokat rajongóik ilyen vagy olyan formában, és ugyan igyekeznek megoldani, ám nem könnyű, amikor "a hírességeket elérik az erőszakos fanatikusok". Lám, minden tűréshatáron túl, ott van a túlzásnak ez az önparódiát beteges homállyá varázsoló változata.

Most azonban érkezik végre, amit a szívünk igazából várt, A pénz boldogít alcímmel azokról a szociálisan rendkívül érzékeny, el nem kopó lelkesedésű milliárdosokról esik szó, akik a vagyonukból költenek másra is, mint a vagyonuk gyarapítására. Az van most, hogy a legtehetősebb magyarok már felismerték felelősségük fontosságát a Fókusz szerkesztői szerint, ám az adományozás még kissé nehezükre esik. Így precedenseket hoznak fel, Amerikában már nemcsak a dúsgazdag vének, hanem a fiatalok is adakoznak, így tett Mark Zuckerberg is, a Facebook alapítója! Vagy ott van Bill Gates alapítványa és így tovább. A magyarok közül aztán a Csányi Alapítvány és a Mosoly Alapítvány (alapította Küllői Péter bankár) szerepel, és a halála után Demján is visszajuttat a társadalmi körforgásba némi lét.

Noha messzemenően tisztában vagyunk azzal, hogy a Fókusztól mint "közéleti magazintól" és egyáltalában az RTL Klubtól nem lehet elvárni, hogy teret engedjen a szellemnek vagy akár az olcsó szellemességnek, netán egyetlen, árnyjátékszerű ténynek, mégiscsak megkockáztatjuk, ezek nélkül az úgynevezett igényes szórakoztatás megvalósítása nehezen elképzelhető. Életünk és közéletünk komplexitása, valamint az ezekről való tudásunk legfeljebb szédületként merülhet föl a néző számára, ugyanolyan szédületként, mint ezek a naivságok és bárgyúságok, együgyű kalandok, meg a verítékező reménye annak, hogy a Bond-filmek dalait tündérien dögösen el tudják majd énekelni az X-Faktor mesés tehetségei. (A kérdésre válaszolók 100 százalékának az a véleménye: a vagyonosok adakozzanak.)

RTL Klub, október 26.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.