DVD

Bellini: Norma

Film

„Még ide-oda húz a szív” – hangzik a bő félszáz éves derűs tvisztsláger bemondása, s Bellini operájának főszereplői is ugyanezt az érzést élik át – épp csak annak teljes tragikumával.
A kettős kötődések, valamint az egymás mellett egzisztáló, de egymással szemben bizalmatlan, sőt mélyen ellenséges közösségek arcba mászóan aktuális témája az utóbbi években sokakat ráébresztett arra, hogy a Norma nem egyszerűen a bel canto stílus mintadarabja, hanem átélhető dráma. S ehhez nem is kell különösebb rájátszás (mint ahogy azt a Cecilia Bartoli címszereplésével vándorló előadás teszi), ez érzékletessé válhat az olyan, első pillantásra egészen „hagyományos” produkciókban is, mint amilyen Kevin Newbury rendezése. Erről az eredetileg San Francisco számára készült rendezésről tavaly Barcelonában készült filmfelvétel, s ezt megtekintve kiderülhet: Newburynek egyrészt erős érzéke van a Bellini operájában oly fontos szerepű rituálék megjelenítéséhez, másrészt a látványvilág virtuális történetisége (amely egy-egy pillanatban határozottan a Trónok harcára emlékeztet) igen jól áll a Normának. A címszerepben Newbury világjáró produkciójának csillaga, Sondra Radvanovsky nagy Verdi- és Puccini-szólamok felől közeledve elsősorban szopránjának kitelt szépségével hódít, s a híres cavatina valószerűtlenül gazdag és testmeleg megszólaltatásának szinte jót is tesz az az egy-két pillanat, amely jelzi számunkra, hogy mégiscsak gyarló ember énekli a hódító római vezérnek gyermeke­ket szülő gall főpapnőt. A Normát, majd egy másik papnőt, Adalgisát is elcsábító prokonzult Gregory Kunde alakítja, s jóllehet a tenorista Otellóval párhuzamosan énekli Pollione szólamát, diadalmas hangja hallhatóan uralja, mi több, élvezi is a bel canto stílust. A barcelonai Liceu együttesét a megbízható olasz operakarmester, Renato Palumbo irányítja, a szólisták iránt dicséretesen előzékeny figyelmet tanúsítva.

C Major, 2016, 2 DVD

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.