Verzió melléklet

Jasmine

Animáció+doku

  • - be -
  • 2014. december 7.

Film

Alain Ughetto szó szerint veszi az animá­ciót: gyurmafigurái valóban lelket kapnak, élettel telítődnek, ahogy felidéznek és újrajátszanak egy régi szerelmet. A Provence-ban élő rajzfilmes és dokumentarista levelekből, archív híradórészletekből, Iránban készült szuper 8-as felvételekből és személyes emlékekből építi fel a több műfaj elemeit kreatívan ötvöző filmet.

Jasmine és Alain jó harminc évvel ezelőtt ismerkedett meg egymással Franciaországban, ahol az Iránból érkezett ösztöndíjas lány az abszurd színházat tanulmányozza. Szenvedélyesen egymásba szeretnek, de Jasmine-nak hamarosan vissza kell térnie Teheránba. Naponta jönnek-mennek a levelek, és mindketten buzgón szervezik a viszontlátást: a lány elköltözik a családjától, és lakást bérel a belvárosban, ahol együtt lehetnek. Alain 1978. szeptember 8-án érkezik meg Teheránba: a „fekete péntek” napján, mikor Reza Pahlavi sah katonái tüzet nyitnak a hetek óta tüntetőkre.

Amit ma iszlám forradalomnak neveznek, az hasonlóan indult, mint az arab tavasz: a felkelők soraiban egymás mellett küzdöttek demokráciát akarók, éhséglázadók és vallási fundamentalisták. Az előbbiek illúziókkal eltelve várták a tizenöt éves franciaországi emigrációból a sah elűzése után hazatérő Khomeinit és a bölcs vezetése alatt megvalósuló igazságosabb társadalmat. Az iráni lázadás és polgárháború nem pusztán a háttere, hanem aktív résztvevője, alakítója lesz kettejük kapcsolatának. Amelyet titokban kell tartaniuk, sem a család, sem a barátok nem tudhatnak róla, csak a négy fal közé zárva lehetnek együtt, de ami igazán közéjük áll, az a győzedelmes forradalom. Miután szertefoszlanak a demokratikus illúziók és megkezdődnek a tömeges kivégzések, beindul az állami terror, Alainnek már nincs maradása Iránban. Jasmine még reménykedik, hogy kifullad, enyhülni fog a vallási furor, védené a hazáját, a népét, a kulturális különbségeket okolja kettejük eltávolodásáért. (Alain harminc évvel később bevallja, hogy érzéketlen volt: ha feleségül kéri Jasmine-t, ha kitart mellette, a lány vállalta volna a veszélyt, a három hétig tartó kalandos utat vissza, Franciaországba.)

Ezt az önmagában talán banális love storyt lenyűgöző képekben meséli el Ughetto. Egész várost épített fel hozzá, tömegjeleneteket kreált, és nemcsak a szeretkezést képes költőien színre venni kék és okkersárga gyurmafiguráival, hanem bonyolult és ellentmondásos érzelmeket is. A kézzel a szemünk előtt megformált, fény-árnyékkal életre keltett alakok vágyakoznak, szenvednek, szárnyalnak a boldogságtól, összeroppannak a csalódás súlya alatt az önéletrajzi elemekből és világpolitikai eseményekből összeszőtt történetben.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.