tévésmaci

Motorosok teveháton

  • tévésmaci
  • 2011. december 30.

Film

Amikor Sztupa és Troché méréseket végeztek a Batthyány téren, kiszállt a rendőrség is, mert az utolsó adatok felvételéhez muszáj volt leállítani egy rövid időre a Bem rakpart forgalmát. A kivezényelt egység rangidőse szabályosan lejelentkezett Sztupánál, de Trochéról nem vett tudomást, persze ő még mindig úgy viselkedett, mint egy léha idegen. Vagy tíz-húsz méterrel arrébb, az alsó rakpart mellvédjén ücsörögve szédítette egy endékás turistacsoport fiatal lányokból álló karéját. Ha közelebb léptünk volna, tisztán halljuk, hogyan hódít: Mein Segelbootliegt inZamárdi vor Anker, ganz nah bei Siófok, ich fahr dann rüber und hole euch mit dem Auto ab. De ekkor leállt a forgalom, s a német kisasszonyok is arra fordították a tekintetüket. A budapesti autósok nem várakoztak annyira fegyelmezetten, mint ahogy berlini barátaik, az a néhány Trabifahrer vagy wartburgos tette volna, de rendbontás nem történt. Sztupa élénk taglejtésekkel terelgette a megfelelő helyre a figuránsokat, a jobb oldalon Domákot, a balon Lutyit, s mikor végre kijelölte a pontos helyüket, Mráz odaszaladt hozzájuk egy-egy vasfiguránssal, ami rögzítette a két mérőlécet, pont ott, ahol Sztupa akarta. S a forgalom végre megindulhatott, miként megindulhatunk mink is a nagy képernyők oly fojtogatóan sűrű, izgalmas világa, egyszersmind a fotőj felé.

Szombaton (26-án), állj, a főhős oldalra kiszól, ha tetszik, altopikot nyit, mert régen azt mondta ilyenkor, hogy szombaton megcsípem a vombatom, vagy valami mást csinálok vele. Nos, az a helyzet, hogy alakul újra a dolog, mert a Fővárosi Állatkertbe négy évtizednyi távollét után visszatér a vombat. Nagy szó, mert összesen három (3) európai állatkertben lakik vombat. Úgyhogy vigyázat! Két film lesz amúgy a Dunán, este kilenckor a Cuki hagyatéka, Robert Altman déli és kisvárosi filmje Glenn Close és Glenn Far főszereplésével, bár az utóbbit nem írták ki a stáblistára. Tizenegy után meg - gondolom, a nemek közti esélyegyenlőség jegyében - Nagymenők. Azt mondják, inkább a vombat? Én önökkel nem vitatkozom.

Vasárnap ebédre (13.15, m1) régi kedves emlék, a Fel a fejjel! Az 1954-es mozimű nem egy tigris éppenséggel, de amikor Latabár - tán a fogolytábor falára - szénnel rajzol egy köztéri padot, s rá egy svájcisapkás szépséget, nos, az a magyar filmművészet egy igen kivételes, nagy momentuma. Nem szokásom ilyesmiről beszélni, de lesz ismétlés is: 21.30-kor az m2-n. Persze jöhet ebédre a film+-on 12.05-kor induló Ben Hur is, mert akkor a mit ettél kérdésre tudjuk viccesen válaszolni, hogy valami marhaságot. Este tízkor Élni és meghalni Los Angelesben és a Filmmúzeumon. Éjjel egykor A keresztapa III. a tv2-n.

Hétfőn egy már százszor, ezerszer teljesített kötelező a Filmmúzeumon éjfél után: Cabiria éjszakái, niná, majd mesedélutánjai.

Kedden akár rá is gyógyulhatunk a Filmmúzeumra: délután (16.30-tól) az Olasz kísértetben egy hátsó szándékoktól fűtött papi személy, Mario Adorf igyekszik becserkészni Sophia Lorent, de az ő szíve Vittorio Gassmané. Na de a többi testrésze? Utána Egy amerikai Párizsban Gene Kellyvel, majd kisvártatva a Pokoli torony, az első, moziban bemutatott "katasztrófafilm" a szocializmus nehéz, jaj, jaj, évei alatt. A nap megkoronázásaként éjfél előtt jöhet a Múlt nyáron, hirtelen egy furcsa amerikai dráma 1959-ből, Katharine Hepburnnel, akivel szintén Párizsba vezetnek a szálak. Persze, ha valakinek múzeummérgezése van, ugyanekkor adja az RTL Klub a Match Pointot, Woody Allen karrierépítési oktatófilmjét, mely Párizs helyett a ködös Albionba repíti a fehér sport szerelmeseit.

Szerdán, ha már Albion, indul egy hatrészes brit sorozat a Dunán, este húsz húszkor. Nem mondanám, hogy az Arisztokraták egy mai darab, mert 1999-es, s azt sem, hogy ez lenne a legjobb angol széria. De maradva a csatornán és a "szigetországban", fél tíztől Dickens szelleme - amit feltehetően csak elrontani lehet.

Csütörtökön még bele kell férjen 14.50-től a Filmmúzeumon a 2001 - Űrodüsszeia. Aztán legyünk együtt ludditák, s adjunk a tévé testinek!

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.