Oda Buda!

Török tévésorozatok

  • Gera Márton
  • 2015. szeptember 19.

Film

Ismét itt a török uralom – most a tévében. De szappanoperák-e a török sorozatok? És mi a Szulejmán sikerének a titka?

Újfent levonhatjuk a tanulságot, hogy ezen a téren is le vagyunk maradva: a török tévésorozat egyáltalán nem mai találmány, csak hozzánk érkezett decens spéttel. A török filmgyártásnak mindig is jelentős ága volt a sorozatkészítés, de a nemzetközi piacra csak az ezredforduló után sikerült betörni – az első hídfőállások érthetően a Balkánon és a Közel-Keleten voltak. A posztszocialista országokba valamivel később, a megfáradt dél-amerikai szériák helyére sikerült benyomulni. Bár Nyugat-Európát és Amerikát eddig még nem sikerült bevenni, talán nem is bánják: így is évenkénti több tízmillió dolláros bevétel származik a sorozatok exportjából.

 

Ezel és a többiek

Ami azt illeti, elég rosszul indult a magyarok és a török sorozatok kapcsolata, hiszen az egyik nagy kereskedelmi csatorna 2011-ben a Seherezádé nevű borzalommal kezdte riogatni a nézőket, amiből leg­inkább az szűrődött le, hogy valami átverésről van itt szó, a török sorozatok pontosan ugyanolyanok, mint dél-amerikai társaik, szerelmesek keresik a párjukat, de vannak gonosz emberek, akik az útjukba állnak. Úgy tűnt, mintha a dialógusokat sem valódi személyek írnák, a rémes párbeszédekre ugyanis ez lehetett az egyetlen magyarázat.

A Seherezádéval majdhogynem egyszerre érkezett az RTL Klubra az Ezel, ami így viszont egyáltalán nem volt könnyű helyzetben, hiszen azt kellett bizonyítania, hogy létezik minőségi, kemény török dráma. Nos, a bizonyítás még az agyalágyultaknak szánt magyar alcím (Bosszú mindhalálig) ellenére is sikerült, ezért is volt érthetetlen, miért délutánonként vetítette a csatorna – a következő próbálkozásnál viszont már tanultak a blamázsból.

Pedig az Ezel alaphelyzete nem túl elmés: modern Monte Cristo grófja-történet a férfiról, aki visszatér, hogy bosszút álljon barátain, akik elárulták. Csak fokozta a szkepticizmusunkat, hogy a főhős nem egyszerűen meggazdagodott, hanem átműttette magát a siker érdekében. Aztán már az első rész után kiderült, hogy az Ezelben nem a külső eseményeken van a hangsúly – igaz, hogy a cselekmény így is dinamikus és fordulatos volt –, hanem a párbeszédeken és a gyakorta „kivetített” monológokon. Volt akció, sőt olyannyira volt, hogy a rajongók felháborodtak, amiért az RTL Klub a délutáni műsorsávra hivatkozva kivágta a keményebb jeleneteket, a fő kérdés viszont végig az maradt: van-e értelme a bosszúnak, és létezhet-e mindent elfeledő megbocsátás? Mind a két évad, azaz 71 rész megtekintése után sem tudtunk erre megnyugtató választ kapni.

Az Ezel így, ha csak egy kis időre is, de lemosta a török sorozatokról a dél-amerikai kistestvér bélyeget. Hiszen melyik brazil szappanoperában látunk akár tíz percig tartó elmélkedést, melyikben idéznek Shakespeare-től és a világirodalom nagy alkotóitól úgy, hogy annak van is némi értelme? Pláne melyik bír akkora hatással, hogy ezrek utazzanak miatta az adott országba – szimbolikus és hatalmas erejű jelenet volt, amikor Ezel sétált az isztambuli forgatagban, kifejezve ezzel egyfajta identitáskeresést.

Jött, ami ilyenkor szokás: a szereplők elismert sztárok lettek, a készítők meggazdagodtak, az Ezel pedig a legdrágábban értékesített török sorozattá vált. És egyúttal nálunk is megágyazott a törökök további tévés hódításának.

Nem kellett volna, ugyanis a későbbi felhozatal (Igazgyöngy, Tűz és víz) semmiben sem hasonlított az Ezelre, így már éppen el lehetett könyvelni, hogy a kivétel erősíti a szabályt ­ – de akkor jött a Szulejmán.

 

Szulejmán kell a magyarnak, régi dolog ez

Bár szeretik úgy hirdetni, a Szulejmán nem történelmi sorozat. Vagyis hát lehet, hogy mégis az, csak annak elég gyenge, tele hibákkal. II. Lajos például nem egy pocakosodó negyvenes a mohácsi csata idején, hanem egy huszonéves.

Ugyanakkor a Szulejmán hétről hétre hozza a tisztes középszert, s mindig pontosan ugyanolyan. A dialógusok elfogadhatók, s csak néha vannak logikátlan történések. Ügyesen megírt szappanopera. Hogy a török politikusoknak ez nem tetszik, az már az ő bajuk. Erdoğan miniszterelnök például azért bírálta a sorozatot, mert szerinte negatív fényben tünteti fel a történelmet, noha a Szulejmán megfelel a török médiatanács támasztotta feltételeknek: nincsenek direkten ábrázolt szexuális jelenetek, ahogy homoszexuális szereplők sem.

Az RTL Klub 2013-ban kezdte el vetíteni, és már a főműsoridős pozicionálással jelezte, hogy komolyabb dolog jön. A magyar tévézők pedig vették a lapot, legutóbb talán a Rabszolgasors váltott ki hasonló hatást. Tavaly ugyanis a csatorna hat hétig szüneteltette a sorozatot a Celeb vagyok, ments ki innen! miatt, mire a rajongók szervezkedni kezdtek, de nem lett a dologból mégsem tüntetés. Leginkább azért, mert hat hét után rögtön helyreállt a világ rendje. Azóta is közel egymillióan nézik hetente, s ezzel rendre a legnézettebb sorozat Magyarországon.

Bár nálunk még nem vetítették az utolsó évadot, a Szulejmán már tavaly befejeződött. Mondjuk, aggódni nem nagyon kell, hiszen érkezik a folytatás, amely egy bizonyos Kösem szultánáról szól. Továbbra sincs tehát felszabadulás.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.