Film

Párizs megér egy klisét

Volker Schlöndorff: Az utolsó éjszaka Párizsban

  • 2014. szeptember 28.

Film

Amikor a II. világháború utolsó szakaszában a szövetségesek Párizs felé közelítettek, a megszállt város német parancsnoka, bizonyos Dietrich von Choltitz tábornok kezében volt másfél millió ember és a kulturális világörökség egy tekintélyes részének sorsa.

Minden készen állt arra, hogy a legfontosabb épületek levegőbe repítésével a tűz és a(z előidézett ár)víz a hirosimainál is nagyobb pusztítást végezzen. A korábban sosem hezitáló s akkor is elszánt generális azonban végül nem teljesítette Hitler parancsát. Hogy miért nem, arról próbál szólni Cyril Gely színműve, amelyet most Volker Schlöndorff vitt filmre.

Nagyjából egy szállodai szoba, a német főhadiszállás a játékot képező beszélgetés színtere, ahol titokban megjelenik a svéd konzul, hogy rávegye a városparancsnokot Párizs megkímélésére. Van az a műfaj, amelyben mindössze ketten beszélgetnek, és a szereplők súlyos felismerései a nézőt is valamilyen állásfoglalásra késztetik.

Egy ilyen páros – a háborúba belefáradt, kiábrándult, a lelkiismerete elől a parancsteljesítés mítoszába menekülő katona és a célja elérése érdekében játszmázásra, taktikázni, manipulálni kényszerülő, ám érzelmileg mélyen érintett diplomata intellek­tuális, morális párbaja – lehetne akár katartikus, de legalább izgalmas. Ám ahhoz elsősorban egy kvalitásos író kellett volna, akinek a szokott humanista lózungokon kívül is van valamilyen elgondolása a világ folyásáról, továbbá egy, a problémát az itt előadottnál magasabb színvonalon megfogalmazó dráma. Fordulatok, amelyek újabb és újabb érzelmi impulzusokat és intellektuális felvetéseket adva újabb és újabb felismerésekre késztetnek.

Itt azonban egy merőben praktikus megoldás hozza el a végkifejletet, ui. a svéd menekülést ígér a főtiszt a német törvény által kvázi túszul ejtett családjának. Amely alkunak nyilván van valóságalapja, ám nincs drámai töltése: hiányzik belőle az Átalakulás, a Megfordulás, a feltáruló új perspektíva. A képlet egyszerű: ha a család megmenekül, Párizs is megmenekül. Viszont ha csupán egy alku dönt, akkor a bölcsészes körítés felesleges díszítőelem.

A színészekre hárul(na) a helyzet megmentése, ám ezen a téren meg súlyos aránytalanság mutatkozik – pedig a már bevált színpadi siker szereposztását emeli át filmjébe a német rendező. A generális szerepe hálásabb, mivel a saját korlátait átlépő, merev katona bejár valamilyen utat a végefőcímig. Niels Arestrup él is a lehetőséggel: összetett figurát formál, erős jelenlétet hoz. A svéd konzul szerepében humanista közhelyek elősorolására kárhoztatott André Dussolier viszont mindössze borongó tekintetével és hetvenen túl is kétségtelen férfibájával járul hozzá a film hatásához. Őket irányítgatja a mára unalmasan akadémikus Schlöndorff. Időnként archív felvételeken látjuk a romba döntött Varsót – részben miheztartás végett, részben a rendező fantáziátlanságának jeleként. Végül pedig mai pompájában szemlélhetjük az épen maradt s azóta is diadalmasan fejlődő várost. Már csak egy meleg férfihang hiányzik, amely verbálisan is összefoglalná a tanulságot, ha esetleg valaki nem értené.

Mindez az eseményekkel semmilyen közvetlen összefüggésbe nem hozható Richard Holbrooke-nak, a közelmúltban elhunyt amerikai diplomatának ajánlva, gondolván a tengerentúli forgalmazásra is.

A Mozinet bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.