Tévétorrent

Rise

Film

Van egy foci kontra színjátszó kör tengelyen megosztott gimnáziumunk és városunk, feljavítva egy kiégett irodalomtanárral. A foci szerencsénkre amerikai; de az alapprobléma mégsem ismeretlen: két tanár küzd a gyerekekért és a színház szeretetéért egy alapvetően a sportra épülő közösségben. Ez az egyik szál. A másik az, amit úgy hívunk, felnövés, vagy úgy, hogy tinédzserkor, mely mindig éppolyan, mint egy musical: amíg tart, bele lehet halni, aztán már csak ködös és jó esetben mosolyogtató emlék lesz.Persze nem minden tiniprobléma múlik el ilyen egyszerűen, és a készítők épp a nehezen múlókra koncentráltak. S bár igyekeznek mindezt a musicalt színpadra állító iskolai próbák dallamos köntösébe csavargatni, azért adódnak komoly téttel járó játszmák itt a fiatalkori alkoholizmustól kezdve a transzgenderig. Mindennek levezénylése az irodalomtanár dolga lesz, aki megelégelve a felszínes színházi tevékenységet, letaszítja elődjét a kelléktrónról, és a Grease helyett a Tavaszébredés című musicalt tűzi műsorra. Veszélyes éleslátással találja meg a szereplőket, és aki tinédzserkorában megfordult egy színjátszó körben, tudhatja, hogy nem feltétlenül lesz ennek jó vége. Hiszen olyan játék ez, amelynek sosem a darab, hanem az önismeret a célja. Tanárunk pedig úgy játszik a keze közé került sorsokkal, mintha azok is csak színházi kellékek lennének. A sorozat erénye, hogy az ebből fakadó felelősséget nem elkenni akarja, inkább megpróbál ráébreszteni. De közben azért ez mégiscsak egy szimpla musicalsorozat, gimnazistákról.

Magyar felirat: Menzer


Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.