Új közösségi mozi Csillaghegyen

Sós perec, kakaó, nosztalgia

Film

Újra életre kelt a Csillaghegyi Csillag mozi – olvastuk a sajtóközleményben. Gyorsan kiderült, hogy nem klasszikus moziról van szó, az egykori nevezetes épület pedig rohad tovább. Szomorkodni még sincs okunk.

Ahogy körbenézek, eszembe jutnak a családias hangulatú, de annál hangosabb Kispál-koncertek, a HÉV-vel érkező, aztán a saroképület előtt az utcán söröző tinik, ellenpontként meg a kertvárosi este csöndje. A Banán-klub már rég a múlté, a Csillaghegyi Közösségi Ház színpadán kifeszített vetítővásznon most Chaplin-szkeccsek peregnek, a burleszket a Budapest Ragtime Band kíséri élőben, a sorok között egy pereces perecet osztogat. A nézőtér nagyjából meg is telt, a közönség nagy része nyugdíjas, de láthatóan mindenki őszintén örül a Csillaghegyi Csillag mozi „újranyitásának”, Bús Balázs kerületi polgármester nevében és megbízásából még egy filmszalagot is elvág egy önkormányzati munkatárs.

A Csillaghegyi Csillag hivatalosan is igazi mozi lesz, állítják a szervezők, bár a filmek projektorról mennek majd, és a közösségi tér csak hétvégenként vedlik át moziteremmé. Akkor viszont a filmek – főleg az elmúlt évtizedek magyar filmjei – utáni beszélgetéshez vendégeket is hívnak. Lesz kakaómozi gyerekeknek, nosztalgiamozi az idősebbeknek és zenés filmek a fiataloknak. A jegyár jelképesnek mondható ötszáz forint, támogatja őket az önkormányzat és a Nemzeti Kulturális Alap. A megnyitó népes közönsége és a korábban a közösségi ház munkatársai által szervezett kertmozis vetítések mutatják, a környékbeliek között tényleg sok az olyan filmkedvelő, aki nem szeretne bezötyögni a városba a moziélményért. Mondjuk, már nem is nagyon lenne hova, hiszen a főváros egyetlen igazi utánjátszó mozija, az Örökmozgó pár hónapja költözött ki körúti épületéből. (Azóta a Premier Kultcaféban üzemelnek, lényegesen csökkentett erőforrásokból.)

Igazi alulról jövő kezdeményezésről van tehát szó, ami elsősorban a környékbeliek kulturális igényeit szolgálja ki, és a helyiek számára van igazán jelentősége – nekik viszont láthatóan fontos. A hangulatra tényleg nem lehetett panasz a megnyitón, a kultúrház munkatársai izgatottak voltak, hogy mostantól mozisok is lesznek, de a legjobb, hogy a vendégek között ott ült Pataki Béla, aki a vízügyi igazgatóság dolgozójából lett az egykori, az igazi Csillag mozi gépésze, jegyszedője, vezetője, és ragadt ott évekre, jórészt még az előző rendszerben.

A „Csillag Mozgót” egyébként még a húszas évek végén alapították, azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal és persze államosítás után egészen 1995. április 9-ig üzemelt. A mozi már a hatvanas-hetvenes években is a környék kiemelt találkozóhelye lehetett, de igazán legendás hellyé Pataki Béla működése idején vált, ugyanis a lelkes mozis előszeretettel népszerűsítette az aznap esti filmvetítést úgy, hogy csutkáig tolta a vetítés hangerejét, és kiállt az épület tetejére énekelni. De a komisz mozis a szigorú műsorrendet is megtörte néha egy „titkos” Csillagok háborúja- vagy E.T.-vetítéssel. Pataki Béla azóta költő lett, vasárnap este – miután elmondta, hogy ő csak tette a dolgát, de milyen jó is megélni a szeretetet – A veréb is madár vetítése előtt el is szavalta egy négysorosát: „Ó, élet! Mennyire, de mennyire szeretlek! Szeretlek, imádlak, megeszlek, kihánylak! Ó, élet, mi lesz velem nélküled?”

Szóval minden adott ahhoz, hogy hétről hétre megidézzék a közösségi házban a csillaghegyi Csillag mozi dicső múltját – miközben pár sarokkal arrébb a bezárása óta magántulajdonba került egykori moziépületet a Mátyás király út 42.-es szám alatt eszi az enyészet. Itt utoljára egy ausztrál étterem üzemelt, de már az is rég bezárt. A közösségi ház munkatársai hiába tettek meg mindent, hogy bejussanak, a tulajdonossal nem sikerült felvenni a kapcsolatot. De mint elmondták, nagy valószínűséggel amúgy sincs már ott semmi az egykori Csillag moziból.

Figyelmébe ajánljuk

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.