tévésmaci

Vörös gulipán

  • tévésmaci
  • 2012. június 10.

Film

Amikor Sztupa és Troché kiálltak a rétre, nem tévesztették el a közepét. Csak álltak ott, mindentől egyenlő távolságra, a széles rét legkellősebb közepén. Először egy irányba néztek, s onnan fordultak - egyik jobbra, másik balra - egy teljes kört a sarkukon. Később egymásnak vetették a hátukat, mintha a rét két végén ellenséges hadak sorakoznának, akiknek minden lépését szemmel kell tartani. Ami azt illeti, mozogtak is holmi apró fekete pontocskák a szemhatáron. Előbb csak kevesen és élénken, majd ahogy telt az idő, az a felgyorsított örökkévalóság, úgy lettek egyre többen, s mozogtak mind lassabban. A végén már alig lehetett megkülönböztetni őket, mintha megálltak volna ők is, és csak a rét közepén tanyázókat figyelnék. De szó sem volt viszonosságról, hiszen Sztupa és Troché tekintete legtöbbször túl járt a látóhatáron, egyszerűen elnéztek a pontok fölött, amikor meg nem, nos, rendszerint a rét valamely közeli pontján akadt meg a szemük: egy fakószínű virágon, vagy a vívóállásba terpesztő tarackon. Ha szél sepert végig a réten, Trochét kapta szembe, a napfény Sztupát vakította. Egy kósza zápor is elkapta őket, hűsítőnek pont jó volt, s mintha a távolban gyülekezőket is megritkította volna: fenyegetőnek tűntek ugyan, de korántsem veszedelmesnek. Nem ludak gyűltek ott disznók ellen, hanem apró fekete pöttyök sorakoztak a talaj menti regiszterekben. Sztupa és Troché csak állt szinte mozdulatlanul, a fene sem tudta, hogy mi járatban, a fene sem tudta, hogy mióta, és arról sem volt fogalma senkinek, hogy meddig maradnak még. Ha a színes ingüket nem fújja, a hajukat nem borzolja a szél, akárki azt hihette volna róluk, hogy szobrok egy időként lassan körbeforduló talapzaton. Így ment ez hosszan, míg a madarak elmaradtak az égről, a virágok összecsukták a szirmaikat, csak a tarack állt még peckesen, hogy majd ő megmutatja, ki szúr vagy bök itt a legjobban. A zápor elállt rég, a szél is belefáradt, a nap lenyugodni készült. És akkor Troché váratlanul lehajolt. Mi pedig elkotródtunk a tévé elé.

Pénteken (11-én) este hét után a Duna elindít egy tizenhárom részes osztrák sorozatot, mondjuk a Guldenburgok mutációjának tűnik, éljen a félmúlt, meg a legendás magyar címadói lelemény: Ménes élet (hol külön, hol egyben) - nyilván nem leszek a rabja. A ViaSat3 kilenc után jön a Roninnal, ami ugyancsak a papa mozijának némileg áramvonalasított kiszerelése világsztárokkal a kilencvenes évek végiről, John Frankenheimer rendezésében.

Szombaton délután úszik a Dunán az erdei rém: Robin Hood kalandjai, 1938-ból. Este hét előtt igazi nosztalgiavonat, Házibuli a film+-on! Aki nem bírja végig, nyolc után válthat az egyesre: a Jóasszony, akiről egy város beszél nem más, mint Oscar Wilde Lady Windermere legyezője című darabjának filmváltozata, dettó világsztárokkal. A Duna még éjszakára is befigyel egy argentin filmmel: Egy szerencsés nap a címe. Aki abból indul ki, hogy az argentin film esetleg jobb, mint az argentin sorozat, nos, még reménykedhet. Én maradok az argentin cselsorozatnál.

Vasárnap Herzog Hajnali mentőakciója este fél tizenegy után a nemzeti főadón, de én még az este nyolckor kezdett műsort nyögöm. Az elveszett frigyláda fosztogatói c. korszakos jelentőségű remek a tv2-n lesz. Nálam simán lenyomja a leszálló ágban trojkázó Nyikita Mihalkov A szibériai borbélyát, aki ugyanekkor startol a Dunán. Az ifjú Donald Sutherland látható viszont valamivel ezután a csatornán az Alex csodaországban című múzeumi tárgy kockáin.

Hétfőn a létező szocializmus egyetlen vívmánya: műsorszünet.

Kedden a Duna végre már a nyolcvanas éveket tapossa a nyolcas Bergmannal: Fanny és Alexander.

Szerdán este nyolctól az MGM-en egy békebeli marhaságban Peter Sellers olasz bűnözőt alakít, akinek a húga sztár akar lenni: Egymillió karátos ötlet.

Csütörtökön True Lies - Két tűz között, amiben egy csávó azzal szédíti Schwarzi Jamie Lee Curtis nevű feleségét, hogy ő egy titkos ügynök, közben meg Schwarzi az, de titkolja. Nekem is van ám egymillió karátos ötletem: no tv!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.