chili&vanília

A világ legjobb sajtos rúdja

Gasztro

Nem vagyok megszállottja a különböző sós süteményeknek és ropogtatnivalóknak, de ha ezt a sajtos rudat kipróbálják, többé nem fognak semmilyen pogácsát sütni. Egyetlen titka van: valóban vékonyra kell szeletelni a rudakat. Ami pedig a sajtot illeti, minél karakteresebb, annál jobb. Használhatunk egy jó érett cheddart vagy gruyere-t, de egy kemény juhsajt is megteszi. Remekül eláll, így előre is érdemes elkészíteni. Kéretik óvatosan szállítani, mert könnyen törik.

 

Házi sajtos rúd

Hozzávalók (25 darabhoz)

6 dkg puha vaj

10 dkg liszt

1 nagy csipet só

8 dkg reszelt sajt

2 evőkanál tejszín

Tetejére: pirospaprika vagy köménymag

 

Aprítógépbe tesszük a vajat, a lisztet, a sót és a reszelt sajtot. Összekeverjük annyira, hogy nagyjából összeálljon. Kiöntjük egy keverőtálba, hozzáadjuk a tejszínt, majd azzal együtt összegyúrjuk. Pihentetni nem szükséges. Kb. 20×30 cm-es lap alakúra nyújtjuk, majd vékony éles kés segítségével 0,5 cm széles, 20 cm hosszú rudakat szeletelünk, ezeket óvatosan áttesszük egy szilikonos sütőlappal borított tepsire. A tetejét megszórhatjuk pirospaprikával, fekete hagymamaggal, mákkal vagy köménymaggal. 170 fokos, előmelegített sütőben 18 percig sütjük, amíg szép aranyszínű lesz.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.