chili&vanília

Almában az igazság

Gasztro

A cider, vagyis az erjesztett almaital (sem az almabor, sem az almasör nem pontos terminológia) az utóbbi években itthon is egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A világon Anglia a legnagyobb fogyasztója, valójában innen is terjedt el világszerte, pedig oda Normandiából, illetve Bretagne-ból került, ahol évszázados hagyományra tekint vissza. Magam részéről a ciderrel akkor barátkoztam meg, amikor a csodás és kihagyhatatlan párizsi breton palacsintázóban, a Café Breizh-ben kóstoltam belőle igazán minőségi változatot, ami nem csupán egy fénykorát már bőven elhagyott almára emlékeztetett. Az édes-savanykás íz mellett fűszeresség, fanyarság és frissesség jellemezte. Más országokban is kedvelik, Spanyolországban pl. a baszk pintxók (helyi tapasok) mellé is szokás inni. A ciderhez az almát ledarálják és kipréselik, majd erjesztik és légmentesen lezárják, így lesz kellemesen buborékos. Szerencsére már itthon is számos helyen kapható, de érdemes figyelni, hogy ne agyoncukrozott műanyagot vegyünk, hanem igazi, minőségi cidert.

Főzni is nagyszerűen lehet vele: az alábbi csirkés ételben hihetetlen ízeket eredményez a póréval, csirkével, almával, tejszínnel. Tökéletes őszi, elegáns fogás, a siker garantált! Mellé friss bagett jár, amivel falatonként felitathatjuk a mártást.

 

Ciderben párolt almás csirkecomb

Hozzávalók (4 adaghoz)

 

4 egész csirkecomb, félbevágva (lehetőség szerint tanyasi, jófajta)

só, bors

5+3 dkg vaj

3 evőkanál olívaolaj

1 póréhagyma, kb. 3 cm vastag karikákra szeletelve

1 púpozott evőkanál liszt

5 dl cider

4 érett, zamatos alma (2 piros, 2 zöld)

4 ág friss kakukkfű

1,5 dl tejszín

2 evőkanál méz

 

A csirkecombokat konyhai papírtörlővel alaposan leitatjuk, hogy teljesen szárazak legyenek. Fontos, hogy a hús szobahőmérsékletű legyen – felhasználás előtt legalább fél órával vegyük ki a hűtőből. A félbevágott csirkecombokat megsózzuk, megborsozzuk. Egy nagy, vastag falú serpenyőben felolvasztjuk a vajat, és hozzáadjuk az olajat. Amikor felhabzik, beletesszük a csirkecombokat, bőrös oldalukkal lefelé. Közepes hőfokon, mindkét oldalukon körbepirítjuk. Kivesszük és egy tányérra tesszük. A zsiradékhoz adjuk a 3 cm-es karikákra vágott póréhagymát, és hagyjuk kissé megpirulni. Meghintjük a liszttel, majd felöntjük a ciderrel. Erős hőfokon kb. a felére forraljuk vissza a cider mennyiségét, így elpárolog belőle az alkohol, és a koncentrált íze marad csak az ételben. Ebbe tesszük vissza az elősütött csirkecombokat. Hozzáadunk két kicsumázott, héjastul felszeletelt almát – egy pirosat, egy zöldet –, valamint a friss kakukkfüvet. Fedő alatt 20 percig pároljuk. Levesszük róla a fedőt, és hozzáadjuk a tejszínt. Fedő nélkül további 15 percig rotyogtatjuk. Ez idő alatt a csirke teljesen megpuhul, a tejszínes mártás pedig kissé besűrűsödik. Tálalás előtt közvetlenül egy kisebb serpenyőben felolvasztjuk a 3 dkg vajat és a mézet, és ebben kissé karamellizáljuk a másik két felszeletelt almát. Ezeket a cikkeket az elkészült csirke tetejére tesszük. Köretnek friss bagett, rizs vagy kuszkusz illik – mindenképpen olyan, ami alkalmas arra, hogy megágyazzon a zseniális mártásnak.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”