étel, hordó

American Burger & Steak House

  • ételhordó
  • 2022. január 5.

Gasztro

„Megettem még egy almás lepényt fagylalttal, gyakorlatilag semmi mást nem ettem, míg utaztam keresztül az országon, tudtam, hogy tápláló és persze finom.”

Nem készült arról statisztika, hogy miután 1966-ban a Magvetőnél megjelent Jack Kerouac Úton című regénye, hányan képzelték magukat Dean Moriartynek, a szentendrei 11-es utat pedig Route 66-nak, de sokan lehetettek. Igaz, hogy a csőrös Csepel vagy a Moszkvics sok száz mérföld helyett legfeljebb 40 kilométeren át, például Visegrádra repítette őket, és Lucky Strike helyett a mezítlábas Kossuthtal kellett beérniük, de ez lényegtelen volt ahhoz képest, ami ilyenkor a szívekben lakozott. Az sem lett volna baj, hogy a Szentendrei út mentén sorakozó vendéglátóhelyeken fagylaltos almás lepényt is árulnak a csapolt sör, a cseresznyepálinka és a fasírtos zsemle mellett…

De ez is csak több mint ötven évvel később jut eszünkbe, miközben a Szentendrei út és a Reményi Ede utca sarkán álló American Burger & Steak House-ban esszük az almatortát vaníliafagylalttal (1190 Ft). „Persze, finom”, sőt egészen fantasztikus, bár az nem lenne jó, ha hosszú ideig mást nem ehetnénk. Most viszont az esne rosszul, hogy a gazdag vacsora után – amelynek a fagylaltos almás sütemény a fináléja volt – bármit ennünk kellene.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”