étel, hordó

Il Pittore

  • ételhordó
  • 2012. július 7.

Gasztro

Ha a Kálvin tér felől támadjuk a Kecskeméti utcát, jobbra a Hotel Borzalom, balra meg az ún. Magyar étterem nyitja az "ételsort". Nem valami derűs kezdet, és bár tudjuk jól, hogy később javul a helyzet, inkább a Képíró utca nevű sikátor felé vesszük az irányt, amit ugyanolyan szépen (rondán) ledíszköveztek, mint az egész környéket.

Még szép, hogy az első utunkba eső étterem olasz névvel jelentkezik, ami egy ilyen turistajárta vidéken mindenképp gyanús. Művész vagy mázoló? Ahhoz képest, hogy hétköznap, kora délután is elég jó forgalma van, sőt olasz beszédet is hallani, állunk elébe.

Odabent a "családias" vonal dominál, olasz tánczene szól, ráadásul nem is a szokásos Modugno/Cutugno evergreen válogatás. Mindössze egy szám tűnik ismerősnek: az All You Need Is Love - természetesen olaszul. A kiszolgálás kedves, ráadásul kétféle választási lehetőségünk van, étlapból vagy a menüből. Az előbbi komolyabbnak ígérkezik, az utóbbi olcsóbbnak, a háromfogásos sor mindössze 1590 forintba kerül. Csak csendben jegyezzük meg, hogy a dupláját is megérné. A minestrone leves kifogástalan, ráadásul míves porceláncsészében érkezik. Ellentétben a hagyományos "menülevesekkel", nem csak jelzésértékű. A legjobbat mondhatjuk a főételről is, a padlizsános rizottóról, amit pirított pancettával (olasz szalonna) tálalnak. De valójában nem is az összetevők miatt élvezzük a dolgot; mivel ritkán találni vállalható rizottót Budapesten, az Il Pittore kiszerelése több mint örvendetes, nemhogy vállalható, egyenesen kitűnő. A desszertként felszolgált banánkenyér vaníliaöntettel zárásnak megteszi. A végeredmény: 10 pont, nincs több hozzáfűznivalónk.

Ezek után (közben) nem meglepő, hogy az Il Pittore az a la carte fronton sem vall szégyent. A mandulás sültfokhagyma-leves camembert-kockákkal (950 Ft) káprázatos, és tulajdonképpen a fekete spagetti citromos-petrezselymes rákraguval (2590 Ft) is az lenne, ha egy leheletnyivel kevesebb volna benne a citrom. Ez legyen a legnagyobb bajunk.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.