étel, hordó

Kisrabló

  • ételhordó
  • 2018. május 5.

Gasztro

Ha a jelenlegi kormánypárt nem tagadná meg a múltját, vagy ha egy cseppet is izgatnák a hagyományok, akkor ma minden bizonnyal nemzeti kegy- és zarándokhely lenne a Kisrabló étterem a Műegyetem közelében, a Zenta utca 3. szám alatt. A visszaemlékezések szerint harminc éve ez volt a törzshelye a Fidesznek, bár arról senki veterán nem tesz említést, hogy a dolgok menetét mennyiben befolyásolta a rántott sertésborda vagy a debrői hárslevelű fröccs, bár az is sokatmondó, amit Tamási Miklós, a Fortepan alapítója nyilatkozott tavalyelőtt a HVG-nek az akkori Orbán Viktorról: „Fehér ingben volt, mindenkitől megkérdezte, mit iszik, és kihozta a poharakat. Persze hogy azt gondoltam, ő a pincér.”

A lassan százéves múltra visszatekintő és nevét az államosítás után is megtartó Kisrabló (korábban: Kis rabló) ennyi (kétes) dicsőség dacára sem vált legendás hellyé. Végeredményben az is csoda, hogy még nem húzták le a rolót. Emlékeink szerint valamikor kalózos díszletekkel szórták tele, ma éppen sportpub.

A berendezés attól döbbenetes, hogy bizonyos elemei a régi Kisrablóból valók, a karibi vonal bútordarabjai és díszletei is befigyelnek, de ezeket hatalmas mennyiségű – elsősorban brit – futballrelikviákkal takarták el. Zászlók, sálak, fotók minden mennyiségben, a Liverpoolnak is oltárt emeltek.

A padlizsánkrém (900 Ft) olyan, mint egy emlékezetes kezdőrúgás, sokkal durvább, sűrűbb és szúrósabb (azaz háziasabb), mint az alibiző, vaj­krémes éttermi átlag. A marhahúslevesnél (900 Ft) az összefüggéseket hiányoljuk. A forró lé teljesen jellegtelen, pedig a hús és a daragaluska is legalább négycsillagos; érthetetlen, hogyan tudták ezt így összehozni. Meglepetés a vaddisznópörkölt dödöllével is (3400 Ft), nyugodtan árulhatnák bármelyik tisztes vadásztanyán, ha létezne ilyen, bár a dödölle leginkább knédlire emlékeztet. Minden­esetre itt kellett volna befejezni, de ahhoz, hogy ez világossá váljon, meg kellett ennünk egy whiskys csokitortát (750 Ft).

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”