chili&vanília

Marokkói m’hanncha

Gasztro

Az itt ajánlott marokkói édességet Nadia Zerouali marokkói-holland szakácsnőtől tanultam, aki nemrég vacsorát adott Budapesten. A jellegzetes langyos zöldségsaláták, fűszeres bárányos tagine-ok és kuszkusz főzése mellett a desszert is izgalmasnak bizonyult. Tonnányi mandula, jelentős mennyiségű cukor, továbbá néhány üveg illatos narancsvirágvíz fogyott. A leghíresebb marokkói aprósütemény valószínűleg a gazellaszarvak (k’ab ghzal/cornes de gazelle) fantázianévre hallgató, mandulával töltött apró kifli, amelynek különlegessége az apró fémcsipesszel barázdált, csipkeszerű és dekoratív díszítés. A mlouza egy marokkói mandulás csók, közepében mélyedéssel, ami kevésbé munkaigényes, de szintén finom. Két desszert szolgált nagy meglepetéssel: egyrészt a reszelt sárgarépa, amely narancsvirágvízzel és fahéjjal kevert narancslében áll, pohárban tálalják, és inni kell. Amilyen szokatlanul hangzik, olyan frissítő a tartalmas, sokszor édeskés húsételek után. Másrészt az alábbi réteskorong, amely a várakozásokkal ellentétben nem túl édes, mivel cukor nincs benne egyáltalán, csak datolya. Rendkívül mutatós, és bármilyen méretben elkészíthető.

M’hanncha – marokkói réteskorong csokoládéval és datolyával

Hozzávalók (10-15 adag)

 

Töltelék:

40 dkg jó minőségű, nem túl száraz datolya

pl. iráni vagy Medjool fajta

40 dkg darált mandula vagy dió

2 evőkanál fahéj

1 teáskanál só

20 dkg keserűcsokoládé (min. 65% kakaótartalom)

 

Tészta:

1 csomag réteslap

20 dkg vaj

tetejére: 1 tojás

 

A datolyát kimagozzuk. Egy párolóedénybe tesszük, és vízgőz fölött kb. 20 perc alatt felgőzöljük, hogy teljesen krémes, puha legyen. A puha datolyát egy nagy keverőtálba tesszük, hozzáadjuk a darált mandulát vagy diót, a fahéjat, a sót, végül a felolvasztott csokoládét. A masszát fakanállal vagy kézzel összegyúrjuk, tömör, de szaftos állagot kapunk. Félretesszük, és kb. fél óráig hagyjuk állni, annyira, hogy a csokoládé kissé visszadermedjen, és könnyen formázható massza legyen. A tölteléket akár előző nap is elkészíthetjük (de ne tegyük hűtőbe!). Megformázzuk a tölteléket: a datolyás masszából a réteslappal azonos szélességű, kb. 2 cm átmérőjű hengert (hosszú nudlit) sodrunk. A réteslapokat csak utolsó pillanatban csomagoljuk ki, hogy ne száradjanak. Mindig két-két lapot használunk egyszerre.
A többit közben letakarjuk nedves konyharuhával, hogy ne törjön. Mindkét lapot megkenjük olvasztott vajjal (vagy olajjal, ha laktózmentesen szeretnénk készíteni), a hozzánk közel eső aljába, vízszintesen ráhelyezzük a datolyás masszából készített hengert, majd gyorsan feltekerjük (a végét nem kell lezárni, mert ahhoz tudjuk mindig illeszteni a következő rudat). Szorosan feltekerjük, és áthelyezzük egy tepsire. A műveletet megismételjük a többi réteslappal, mindig kettővel egyszerre. Az újonnan megtöltött, hosszú „rétesszivart” mindig hozzáillesztjük a csiga utolsó eleméhez, így gyakorlatilag a végtelenségig, de legalábbis a tepsi pereméig tudjuk építeni. 180 fokos sütőben, kb. 30 perc alatt aranyszínűre sütjük.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.