chili&vanília

Megérkeztek a paradicsomok!

Gasztro

Amikor nyáron már türelmetlenül várja az ember az érett, legfinomabb szabadföldi paradicsomokat a piacon, akkor a termelők mindig türelemre intenek, és minden évben elmondják: kedves vevők, a paradicsom valódi szezonja július, augusztus, szeptember! Annál nagyobb a boldogság, amikor tényleg megjelennek az első rekeszek. Néhány éve még csak irigykedve figyeltük a külföldi piacokon a rengeteg különböző színű és formájú változatot, ma már jó dolgunk van, hiszen a hazai termelők is bátran kísérleteznek. Amikor őshazájából Európába került a paradicsom, színe sokféle volt: fekete, zöld, sárga, cirmos. Ezek a nemesítés előtti fajták (a nemzetközi gasztronómiában „heirloom tomato” néven futnak) ízgazdagok, változatosak. Van, amelyik, édes, lédús, a másik savanykásabb, feszesebb húsú. Az első tökéletes paradicsomokat mindig minimálprogrammal ünneplem: kiváló olívaolajjal meglocsolva, kevés durvaszemű tengeri sóval meghintve. Később jönnek a sztenderdek: bivalymozzarellával (vagy annak luxustestvérével, burratával). Az első eufória után pedig a sült, töltött változatok, izgalmas, akár szezonális gyümölcsökkel párosított saláták vagy éppen a hideg levesek. Utóbbiak közül kedvenc az alább ajánlott andalúz gazpacho, a salmorejo. Sonkával és felaprított keménytojással tálalják, helyette én olívaolajjal összeforgatott, édes koktélparadicsommal fokozom a paradicsom intenzitását.

Andalúz hideg paradicsomleves

Hozzávalók (4 kis adag)

60 dkg érett paradicsom

2 szelet (10 dkg) kenyér, héj nélkül

1 gerezd fokhagyma

2 teáskanál sherry vagy fehérborecet

3 evőkanál jófajta olívaolaj

só, hideg víz

a tetejére: színes koktélparadicsom

 

A paradicsomot meghámozzuk, kimagozzuk, feldaraboljuk. A kenyér héját levágjuk, a belsejét felkockázzuk. Egy nagy tálba tesszük a paradicsommal együtt. Tiszta kézzel összenyomkodjuk, hogy a paradicsom teljesen elkeveredjen a kenyérrel, és az magába szívja a levét (ezt a munkafázist a gyerekek imádják!). Fóliával letakarjuk, és kb. 20 percig állni hagyjuk. Sózzuk, hozzáadunk egy gerezd lereszelt fokhagymát. Robotgépbe tesszük, és magas fokozaton simára pürésítjük. Hozzáadjuk az ecetet és az olívaolajat. Szükség szerinti mennyiségű, jeges vízzel hígítjuk. Néhány órára behűtjük, jéghidegen tálaljuk. (Előző nap is elkészíthető. Ha nagyon besűrűsödik, további vízzel hígítjuk). A tetejére tálaláskor olívaolajjal összekevert koktélparadicsomot teszünk.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.