étel, hordó

MgTels

  • ételhordó
  • 2022. november 2.

Gasztro

Étteremkritika

Az 1970-es években a Délbudai Fodrász Szövetkezet központja a Bocskai út 76. szám alatt volt, de alkalmazottai a legváltozatosabb munkaköröket töltötték be. Legalábbis erre következtethetünk 1978-as álláshirdetésükből, amelyben nemcsak fodrászt és manikűröst, hanem gépírót, víz- és gázszerelőt, könyvelőt, bérelszámolót, asztalost és üzleti pénztárost is kerestek. De pár évvel később már elkezdték óvatosan kirugdosni az embereket. Varga György A kisvállalkozások című tanulmányában (Valóság, 1982/9) olvashatjuk, hogy miután a szövetkezet 58 üzlete közül 18-ban bevezették az átalánydíjas rendszert, mindegyik nyereségessé vált. „Az átalánydíjas üzletekben a létszám csökkent: megszüntették a felesleges munkaköröket, kiszorították a felesleges és alkalmatlan embereket” – írja Varga György, hozzátéve, hogy az új rendszerben megszűntek a lopások (olló, fésű, sampon stb.), a manipulációk a bevétellel, és a pazarlás. Például néhány üzletben télen a hajszárító búrákkal is fűtöttek. Az átalánydíjas rendszer nagyjából azt jelentette, hogy a központ nem kapta meg a teljes bevételt, így a dolgozók egyből érdekeltté váltak abban, hogy a vendég a legjobb kiszolgálásban részesüljön.

Nem tudjuk, hogy a Délbudai Fodrász Szövetkezet mikor költözött el a Bocskai útról, de pár évtizede étterem működik a helyén. Még az is lehet, hogy eleinte az átalánydíjas rendszerben működött, ami a vendéglátásban nagyjából a gebin fogalmával azonosítható. Ám egy gebines soha nem adott volna olyan nevet a boltjának, hogy MgTels, és nemcsak azért, mert a McDonald’s előtti időkben az Mg betűkapcsolatról vagy a magnézium vegyjele, vagy a „mezőgazdasági” rövidítése jutott mindenkinek az eszébe.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.