étel, hordó

Mítosz – Göd

  • ételhordó
  • 2016. augusztus 28.

Gasztro

Duna-parti henyélésre, büfézésre készültünk, ám a hirtelen őszbe fordult hétvégi időjárás keresztülhúzta minden számításunkat. Ilyenkor Göd (vagy bármelyik üdülőtelepes kisváros) kibírhatatlan, nyomasztó tereppé változik. Szombaton még csak rövid rém­álomnak hittük a zuhogó esőt meg a 15 fokot, de vasárnapra már ez lett a megtestesült állandóság.

Sok választásunk nem volt ebédidőben, a Pesti (régi 2-es) út 77. alatt található Mítosz vendéglőt a neten találtuk. A vörösre festett, elsőre kocsmának tűnő családi háznak kerthelyisége is van, meg rusztikus cégtáblája, kár, hogy csak a sűrű autóforgalomra van kilátás. De ennek most nincs jelentősége, odabent fűtenek, az étlap átnézése előtt a tematikus dekorációban gyönyörködhetünk: faragott Árpád-fej, íj és nyílvesszők, kitömött sólyom (tán turul), bekeretezett költemények. Viszont nemzeti rock helyett az aktuális nemzetközi popslágereket játssza a rádió. Feljegyezzük: szolid árak, barátságos felszolgálás, átlagos választék.

A padlizsánkrém (980 Ft) friss zöldségekkel – lila hagymával és paradicsommal – várakozáson felüli, tényleg olyan, mintha csak miattunk készítette volna valami kedves rokon. Hasonló a májgombócleves (720 Ft), ráadásul dupla adag, akkora tálban hozzák, hogy először hiányérzetünk van: hol a merőkanál. Különösen emlékezetes a pingponglabda méretű gombóc, kettőt is adtak belőle.

De a bazsalikomos pestóval és ricottával töltött rántott csirkemellel (1490 Ft) visszatérünk a valóságba. A csirkével nem is lenne baj, de a panír túlságosan kemény, a töltelék pedig mindent leural. A rizsköret (420 Ft) vállalható. Azt hittük, hogy majd a fogasfilé vaslapon sütve fokhagymás parajjal, grillezett mozzarellával, burgonyapürével (2590 Ft) lesz a fő attrakció. Tévedtünk, kevesebb több lett volna, krumplipüré nélkül pedig még annál is több.

Viszont a túrós palacsinta (640 Ft) messze felette a parti átlagnak, bár a nap ettől sem sütött ki.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.