étel, hordó

Tao Noodles

  • ételhordó
  • 2022. október 26.

Gasztro

Étteremkritika

A kilencvenes évek elején nyíltak meg az első vendéglátóhelyek a Liszt Ferenc téren, és utána nem volt megállás. Az évtized végén már egymásba értek az éttermek, a pubok és a kávézók, a tér pedig egy hatalmas vendéglővé vált. Noha az ezredforduló után egyre több helyen próbáltak meghonosítani hasonló zabacentrumokat, ez a Liszt Ferenc tér népszerűségét hosszú időn át nem zavarta. Azonban a 2010-es évek közepétől a szomszédos erzsébetvárosi bulinegyed mindent elsöprő sikere elhalványította az itteni fényeket, majd a járvány továbbfarigcsálta a leszálló ágat. Legalábbis erre utal, hogy ma már kevesebb helyet találunk, mint tíz évvel ezelőtt, és azok közül is néhány igen szerény kivitelezésű. A pár éve működő Tao Noodles esetében is ez a helyzet, de nem kell mindjárt a kínai gyorsbüfére gondolni. A „keleti fúziós konyhát” hirdető, egy helyiségből és teraszból álló étteremben (ha úgy tetszik, ételbárban) van felszolgálás, gazdag az étlap, mégis a „gyors” jelleg dominál. A névválasztásnak nincs köze a filozófiához: a séfet hívják Taónak, de a „noodles” is félrevisz, hiszen nem csak tésztát árulnak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.