chili&vanília

Tarocco

Gasztro

Rubinvörös, cinóbervörös, élénk karmazsinpiros vagy szinte fekete árnyalatokban pompáznak a vérnarancsok ilyenkor februárban, szezonjukban. A legjobbak Szicíliában teremnek, a klíma itt különösen kedvező. Leghíresebb fajtája a Tarocco (a Moro és a Sanguinello mellett), ennek

C-vitamin-tartalma olyan magas, hogy már egy darab fedezi a napi C-vitamin-szükségletet. Vékonyra szeletelve, fahéjjal, rózsavízzel, sáfránnyal Marokkóban desszertet készítenek belőle, ami olyan bódító, hogy még a parfümipart is megihlette, a L’Eau de Tarocco kölni születésére. Kifacsart levével látványos dzsúszok, smoo­thie-k születnek, rendkívül mutatós hófehér desszerteken (panna cotta, tejberizs és társai), fordított narancsos sütemény alkotóelemeként pedig különösen csábító. A tortaforma aljára ilyenkor karamella kerül, arra sok szelet vérnarancs, majd tésztamassza. A végére a karamella összeolvad a narancs kisülő levével, a kiborításkor fényes, szirupos réteget képezve. A narancs és sárgarépa klasszikus páros, kombinációjuk mindig működik. Ha hozzájutunk, készítsük az alább ajánlott salátát kisebb méretű, színes szivárványrépákkal (a Lehelen pl. szombatonként a 32-es standon vagy termelői piacokon), ezeket nem is szükséges szeletelni, egyben süthetjük. Fokozhatjuk az ízeket azzal, ha sima olívaolaj helyett narancsos olajat használunk. Meghinthetjük egy csipet csilivel is, és összeforgathatjuk az egészet egy nagy adag rukkolával is.

Sült sárgarépa vérnaranccsal és fetával

Hozzávalók (4 adag)

 

6 közepes sárgarépa

3 evőkanál olívaolaj

só, bors

4 vérnarancs

15 dkg feta sajt

1 csokor petrezselyem vagy koriander

 

A sütőt előmelegítjük 190 fokra (légkeverésre állítva). A sárgarépát megmossuk, és konyhai papírtörlővel alaposan megszárítjuk. Hámozni nem szükséges. Nagyobb darabokra vágjuk, majd egy uzsonnás tasakba tesszük az olívaolajjal, sózzuk, borsozzuk, és jól összeforgatjuk, hogy a répát mindenütt egyenletesen érje az olaj. Kiborítjuk egy sütőpapírral leterített tepsire, majd a sütőbe tesszük, és kb. 25 percig sütjük, a pontos sütési idő a sárgarépa fajtájától és méretétől függ. Miközben sül a répa, előkészítjük a narancsokat. Mindkét végéből levágunk egy szeletet, majd deszkára állítjuk, és a narancs oldala mentén szorosan haladva, egy éles késsel levágjuk a héját úgy, hogy fehér rész egyáltalán ne maradjon a gyümölcsön. Az így meghámozott narancsot karikákra szeleteljük. A megsült sárgarépát hagyjuk langyosra hűlni. Ekkor egy tálon elrendezzük a narancsszeletekkel, meglocsoljuk néhány csepp olajjal, majd nagyobb darabokban rámorzsoljuk a fetát, és megszórjuk finomra aprított petrezselyemmel vagy korianderrel. Azonnal tálaljuk.

Mautner Zsófi rovata. Blogját lásd: www.chiliesvanilia.hu

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.