étel, hordó

Vegan Love

  • ételhordó
  • 2020. augusztus 2.

Gasztro

Még ma is sokan egy kalap alá veszik a vegákat (vegetáriánusokat) a vegánokkal, noha az utóbbiak számára ez legalább akkora sértés, mint dögevőnek nevezni a hagyományosan táplálkozókat. A zavart tovább fokozhatja, hogy olykor a szakmabeliek is azt gondolják, hogy szinonimáról van szó, a minap például megdöbbenve olvastuk a rántott sajtot, gombát és karfiolt a vegán menüben egy kisvárosi étlapon. Úgyhogy elmondjuk utoljára: a vegán nemcsak húst nem eszik, de olyasmit sem, ami állathoz köthető, azaz tejterméket és tojást sem. A méz határeset: az ortodoxok elutasítják, a kevésbé hitbuzgók azzal mentegetik, hogy virágporból jön létre, állati közreműködéssel, úgyhogy fogyasztható.

Az biztos, hogy e hozzáállás hosszú időn át meglehetős szerénységet feltételezett a szűkös választék miatt, nem véletlen, hogy az első vegánok mindenféle jógik és remeték voltak. De az sem véletlen, hogy miután a fenntartható fejlődés jegyében egyre többen térnek át e táplálkozási módra, a piac sem marad tétlen: ma szinte már mindennek van állatmentes változata, legyen szó disznótorosról vagy mackósajtról. És persze abban sincs semmi különös, hogy sorra nyílnak a vegán hamburgerezők. Mint a Vegan Love a Bartók Béla út elején, közel a Gellért Szállóhoz.

A mérete alig nagyobb egy átlagos büfénél, de példás a tisztaság meg a szagok teljes hiánya. S nemcsak a zöld szín dominanciája jelenti környezettudatosságot. A tálalásnál csak újrahasznosított papírról lehet szó, a pohár lebomló műanyag, a kés-villa bambuszból készült. A sorszámos kiszolgálás nem ordibálás, hanem monitor útján valósul meg. A burgereknél odafigyelnek arra is, hogy a zsemle tönkölylisztből készüljön, de szerencsére nem érezzük fűrészporosnak, jellegtelennek. A köleses brokkoliburgert (1990 Ft) pontosan ilyen zöld fasírtnak képzeltük, bár a köles szerepe titokban maradt. A hozzávalók közül a vegán cheddar szép és ízetlen, viszont a rizs bacon „nagyon hasonlít”. Nagyobb meglepetés a Big Kahuna (1990 Ft), amelynek „fenntartható burger” névre keresztelt szójás főalakja tényleg a húsok világát idézi: olyan, mint a házi melegszendvicsen a májkrém, csak nem annyira folyós. A többi hozzávaló megegyezik a brokkoliburgeréval.

Nagyon elégedettek vagyunk a gyrostállal (2300 Ft), jóllehet szejtán van benne, de annak kellemetlen mellékhatásai nélkül. Ugyan legfeljebb a fűszerezése olyan, mint az igazi gyrosé, ám a paradicsomos, hagymás, csípős körítés meg a nagyon klassz (dettó teljes kiőrlésű) pita miatt nem lehet hiányérzetünk. Csakhogy még ezt is felülmúlja az a hagymás hot dog (2500 Ft), amelyben a kolbász az annyit emlegetett „be­yond meatből”, azaz „műhúsból” készült. Az alapanyagok ismeretében mondhatnánk erre az állítólag borsófehérjéből és céklából készült valamire, hogy mindennek van határa, csak az a bökkenő, hogy ez az izé tényleg teljesen olyan, mint egy valódi kolbász. Nem találunk szavakat.

Figyelmébe ajánljuk

Félmosoly

E sorok írója kevés nyomasztóbb filmet látott, mint ez a számos fesztiválon (egyebek közt a cannes-in) díjazott darab. Eleinte csak kicsit kényelmetlen a társtalan és mint lassan kiderül, családtalan szülésznő története, végül azonban szinte elviselhetetlen a sorstól kizsarolt, hamis idill feszültsége.

Buffalo Soldiers

  • - turcsányi -

Van ilyen film egy rakás, egytől egyig hősköltemények. Talán csak abban különböznek, hogy némelyeknek odaírják az elejére, hogy „igaz történet alapján”, némelyeknek meg nem.

És mindenki másnak

Az előadás Ken Loach 2016-os, Cannes-ban Arany Pálma díjat nyert filmjének adaptációja. Nagy port kavart a mű, még a brit parlamentben is téma volt. A szívrohamon átesett asztalos (a színpadi adaptációban ácsmester) kilátástalan bolyongása az angol szociális és egészségügyi ellátó rendszerben ugyanis a döntéshozókkal szembeni vádiratként is felfogható.

Fénytörésben

  • Veres András

Kardos András gyakran él új könyvében (is) a skizofrénia kifejezéssel; szerinte édesapja, Pándi Pál „morális skizofréniában” élt és alkotott, a vele párhuzamba állított Fehér Ferencet pedig (akiről könyvet szándékozik írni a közeljövőben) a „szabadság-skizofrénia” jellemezte. Könyvét olvasva ő maga is úgy jelenhet meg előttünk, mintha valamifajta furcsa fénytörésben állítaná elő szövegeit.

Palotám Pesten

A Szabadság téri tőzsdepalota 1905. október 30-án kezdte meg működését egy valahai kaszárnya helyén. Az ünnepélyes avató elmaradt, és már egy hónappal a nyitás után kezdetét vették az 1907-ig eltartó átalakítási munkálatok.

Bűnözők között

Kedden frissítette az Egyesült Államok pénzügyminisztériumához tartozó Office of Foreign Assets Control, azaz a külföldiek vagyonát ellenőrző hivatal az ún. blokkolt személyek szankciós listáját, amelyen január 7-től immár Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője is szerepel.

Edward Young jóslata

  • Földényi F. László

Edward Young angol költő 1759-ben Vélekedések az eredeti kompozícióról című esszéjében feltette a kérdést: „Eredetinek születve hogyan lehetséges, hogy másolatokként halunk meg?” Válasza: mert majmokként viselkedünk és egymást utánozzuk.

Hogyan vágjunk át az aknamezőn?

Mi jöjjön 2026-ban a NER bukása után – a gazdaság területén? Cikkünk első részében, melyet a Narancs előző, 2024. december 19-i számában közöltünk, tudós szerzőnk az új, kívánatos kormányzati struktúra és az aprómunka kérdéseivel foglakozott, és a kibontakozás feltételeit az euró bevezetésében, valamint a gazdasági versenysemlegesség, a jogbiztonság és a közbeszerzések tisztaságának visszaállításában jelölte meg. Mi kéne még?

Itt a vége?

Hogy mikor élt át a magyar diplomácia olyan katasztrofális hónapokat, mint 2024 második felében, mikor volt a magyar kormány olyan elszigetelt nemzetközi szinten, mint az Európai Unió Tanácsának most véget ért soros elnöksége idején – arra csak a leg­öregebbek emlékezhetnek.