étel, hordó

Vegan Love

  • ételhordó
  • 2020. augusztus 2.

Gasztro

Még ma is sokan egy kalap alá veszik a vegákat (vegetáriánusokat) a vegánokkal, noha az utóbbiak számára ez legalább akkora sértés, mint dögevőnek nevezni a hagyományosan táplálkozókat. A zavart tovább fokozhatja, hogy olykor a szakmabeliek is azt gondolják, hogy szinonimáról van szó, a minap például megdöbbenve olvastuk a rántott sajtot, gombát és karfiolt a vegán menüben egy kisvárosi étlapon. Úgyhogy elmondjuk utoljára: a vegán nemcsak húst nem eszik, de olyasmit sem, ami állathoz köthető, azaz tejterméket és tojást sem. A méz határeset: az ortodoxok elutasítják, a kevésbé hitbuzgók azzal mentegetik, hogy virágporból jön létre, állati közreműködéssel, úgyhogy fogyasztható.

Az biztos, hogy e hozzáállás hosszú időn át meglehetős szerénységet feltételezett a szűkös választék miatt, nem véletlen, hogy az első vegánok mindenféle jógik és remeték voltak. De az sem véletlen, hogy miután a fenntartható fejlődés jegyében egyre többen térnek át e táplálkozási módra, a piac sem marad tétlen: ma szinte már mindennek van állatmentes változata, legyen szó disznótorosról vagy mackósajtról. És persze abban sincs semmi különös, hogy sorra nyílnak a vegán hamburgerezők. Mint a Vegan Love a Bartók Béla út elején, közel a Gellért Szállóhoz.

A mérete alig nagyobb egy átlagos büfénél, de példás a tisztaság meg a szagok teljes hiánya. S nemcsak a zöld szín dominanciája jelenti környezettudatosságot. A tálalásnál csak újrahasznosított papírról lehet szó, a pohár lebomló műanyag, a kés-villa bambuszból készült. A sorszámos kiszolgálás nem ordibálás, hanem monitor útján valósul meg. A burgereknél odafigyelnek arra is, hogy a zsemle tönkölylisztből készüljön, de szerencsére nem érezzük fűrészporosnak, jellegtelennek. A köleses brokkoliburgert (1990 Ft) pontosan ilyen zöld fasírtnak képzeltük, bár a köles szerepe titokban maradt. A hozzávalók közül a vegán cheddar szép és ízetlen, viszont a rizs bacon „nagyon hasonlít”. Nagyobb meglepetés a Big Kahuna (1990 Ft), amelynek „fenntartható burger” névre keresztelt szójás főalakja tényleg a húsok világát idézi: olyan, mint a házi melegszendvicsen a májkrém, csak nem annyira folyós. A többi hozzávaló megegyezik a brokkoliburgeréval.

Nagyon elégedettek vagyunk a gyrostállal (2300 Ft), jóllehet szejtán van benne, de annak kellemetlen mellékhatásai nélkül. Ugyan legfeljebb a fűszerezése olyan, mint az igazi gyrosé, ám a paradicsomos, hagymás, csípős körítés meg a nagyon klassz (dettó teljes kiőrlésű) pita miatt nem lehet hiányérzetünk. Csakhogy még ezt is felülmúlja az a hagymás hot dog (2500 Ft), amelyben a kolbász az annyit emlegetett „be­yond meatből”, azaz „műhúsból” készült. Az alapanyagok ismeretében mondhatnánk erre az állítólag borsófehérjéből és céklából készült valamire, hogy mindennek van határa, csak az a bökkenő, hogy ez az izé tényleg teljesen olyan, mint egy valódi kolbász. Nem találunk szavakat.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.