A magyar kormány ellenállása sem tudta megakadályozni a kínai elektromos autók elleni védővámok megszavazását

  • narancs.hu
  • 2024. október 4.

Gazdaság

Az Európai Bizottság júliusban döntött az ideiglenes intézkedésről, amit most öt évre véglegesítenének.

Több tagállam, köztük Magyarország kormányának előzetes ellenzése mellett végül nem sikerült megakadályozni a védővámok megszavazását, amiket az Európai Unió a kínai elektromos járművekre vet ki – írja az Euractiv beszámolójára hivatkozva a Telex.

Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, az Európai Bizottság júliusban döntött az ideiglenes kiegyenlítő vámról, miután tavaly szeptemberben hivatalból vizsgálatot indított a kínai állami támogatások miatt. A testület arra jutott, hogy az ilyen járművek kínai értékláncát tisztességtelenül támogatják, ami kárt okozhat az akkumulátoros elektromos járművek uniós gyártóinak.

A júniusban befejezett vizsgálat után nyilvánosságra hozták, hogy milyen mértékű vámot terveznek kivetni az egyes gyártókra. Igaz, az akkori javaslatokat – a testület szerint az érintettek hozzáfűzései alapján – némileg visszafogták. Így a vámok:

A többiekre 20,8 százalékos súlyozott átlagú terhet vetnek ki, ha együttműködtek az uniós vizsgálattal, és 37,6 százalékot, ha nem. Mindez a már most is meglévő, 10 százalékos vámra tevődik rá. A vámok július 5-én léptek életbe, de nem kezdték el egyből begyűjteni, ez a lépés négy hónap után jöhet el. Addigra kellett a tagállami kormányoknak megszavazniuk, véglegesítik-e az intézkedést öt évre.

A komitológia nevű eljárásban az ellenzőknek egy dupla szavazás második részében minősített többségre lett volna szükségük az intézkedés elkaszálásához, azaz legalább 15 ország kellett volna, amelyek az uniós lakosság 65 százalékát képviselik. Az Euractiv úgy tudja, 5 országból szavaztak nemmel, 12-en tartózkodtak, 11-en pedig igent mondtak a vámokra. A portál szerint egy júliusi próbaszavazáson csak Ciprus, Magyarország, Málta és Szlovákia képviselője szavazott az intézkedés ellen, 11 másik tartózkodott.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már napokkal a szavazás előtt „rendkívül rossz ötletnek” nevezte a vámokat, és jelezte, hogy a kormány a bevezetésük ellen fog szavazni. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában szintén kitért a vámokról szóló szavazásra.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.