Nem a túlzottdeficit-eljárás a döntő kérdés Magyarország és az EU között a gazdaságpolitikában – mondja a narancs.hu-nak egy uniós pénzügyi szakértő. Az eljárásban a 2013-as költségvetés megítélése a kérdés, mert ez haladja meg a maximális 3 százalékot. Az unió az idei évre 2,75 százalékos hiányt jósol, de jövőre 3,25 százalék lesz a deficit szerintük. „Kitalálni a megvalósíthatóságot egy pénzügyminiszternek maximum fél órába kerül” – indokolja forrásunk, miért nem nagy ügy ez, nem csoda, hogy Matolcsy György az Európai Bizottság állásfoglalása után rögtön beígérte a csökkentést.
Épp ezért nem csupán a konkrét mutatók érdekesek, jóval fontosabb, hogy azokat ne olyan egyszeri intézkedésekkel érje el a kormány, mint például a magán-nyugdíjpénztári vagyon megszerzése, hanem strukturális reformokkal. Ráadásul, ha a tagországok egyszer már belengették a büntetést, nevezetesen a kohéziós támogatások felfüggesztését, akkor kozmetikázással nem fogják beérni. De a fegyelmezett gazdaságpolitika – aminek a fenntarthatóság a lényege, vagyis hogy nem egyszeri bevételekkel tömködik a lyukat a költségvetésben – az IMF–EU-megállapodás miatt elengedhetetlen lesz. A szakértő szerint pedig ennek a pénzügyi mentőcsomagnak a megszerzése számít igazán Magyarországnak.
Ahhoz, hogy az unióval és az IMF-fel megállapodjunk, s hogy ennek időarányos részét majd folyamatosan le is tudjuk hívni, hosszú távon kell a megfelelő fiskális pályán lennie az országnak. Ha a megállapodás megszületett, utána az unió folyamatosan ellenőrzi a makrogazdasági mutatókat és azok fenntarthatóságát. (Épp a folyamatos ellenőrizhetőség végett velünk csak az elővigyázatossági készenléti hitelmegállapodásról hajlandó tárgyalni az IMF és az EU, nem pedig azokról a konstrukciókról, amelyek lehívásában jóval nagyobb szabadsága van egy országnak, s amelyek után nyáron a kormány ácsingózott.)
Az uniónak dolgozó pénzügyér úgy véli, hiba volt nem a kellő időben meghozni a megfelelő intézkedéseket, miután tavaly ősszel – négy másik tagországgal együtt – már kaptunk figyelmeztető levelet a deficitre vonatkozóan. Akkor egyedül Magyarország reagált kitérően. Az Európai Bizottság politikai döntésein kívül a lényeges kritikát a piac fogalmazza meg, annak van egyedül lehetősége, hogy kikényszerítsen egy feszesebb, megbízhatóbb gazdaságpolitikát. Az is igaz persze, hogy Magyarországnak az uniós szerveknél „kevesebb a lauf” – ahogy forrásunk fogalmazott, szemben mondjuk Írországgal, amely jóval együttműködőbb az unióval.