A túlzottdeficit-eljárás nem ügy

  • narancs.hu
  • 2012. január 25.

Gazdaság

Nem a túlzottdeficit-eljárás az igazi kihívás a magyar kormánynak, hanem az IMF és az EU pénzügyi mentőcsomagja. A fegyelmezett gazdaságpolitika nem lesz megúszható.

Nem a túlzottdeficit-eljárás a döntő kérdés Magyarország és az EU között a gazdaságpolitikában – mondja a narancs.hu-nak egy uniós pénzügyi szakértő. Az eljárásban a 2013-as költségvetés megítélése a kérdés, mert ez haladja meg a maximális 3 százalékot. Az unió az idei évre 2,75 százalékos hiányt jósol, de jövőre 3,25 százalék lesz a deficit szerintük. „Kitalálni a megvalósíthatóságot egy pénzügyminiszternek maximum fél órába kerül” – indokolja forrásunk, miért nem nagy ügy ez, nem csoda, hogy Matolcsy György az Európai Bizottság állásfoglalása után rögtön beígérte a csökkentést.

Épp ezért nem csupán a konkrét mutatók érdekesek, jóval fontosabb, hogy azokat ne olyan egyszeri intézkedésekkel érje el a kormány, mint például a magán-nyugdíjpénztári vagyon megszerzése, hanem strukturális reformokkal. Ráadásul, ha a tagországok egyszer már belengették a büntetést, nevezetesen a kohéziós támogatások felfüggesztését, akkor kozmetikázással nem fogják beérni. De a fegyelmezett gazdaságpolitika – aminek a fenntarthatóság a lényege, vagyis hogy nem egyszeri bevételekkel tömködik a lyukat a költségvetésben – az IMF–EU-megállapodás miatt elengedhetetlen lesz. A szakértő szerint pedig ennek a pénzügyi mentőcsomagnak a megszerzése számít igazán Magyarországnak.

Ahhoz, hogy az unióval és az IMF-fel megállapodjunk, s hogy ennek időarányos részét majd folyamatosan le is tudjuk hívni, hosszú távon kell a megfelelő fiskális pályán lennie az országnak. Ha a megállapodás megszületett, utána az unió folyamatosan ellenőrzi a makrogazdasági mutatókat és azok fenntarthatóságát. (Épp a folyamatos ellenőrizhetőség végett velünk csak az elővigyázatossági készenléti hitelmegállapodásról hajlandó tárgyalni az IMF és az EU, nem pedig azokról a konstrukciókról, amelyek lehívásában jóval nagyobb szabadsága van egy országnak, s amelyek után nyáron a kormány ácsingózott.)

Az uniónak dolgozó pénzügyér úgy véli, hiba volt nem a kellő időben meghozni a megfelelő intézkedéseket, miután tavaly ősszel – négy másik tagországgal együtt – már kaptunk figyelmeztető levelet a deficitre vonatkozóan. Akkor egyedül Magyarország reagált kitérően. Az Európai Bizottság politikai döntésein kívül a lényeges kritikát a piac fogalmazza meg, annak van egyedül lehetősége, hogy kikényszerítsen egy feszesebb, megbízhatóbb gazdaságpolitikát. Az is igaz persze, hogy Magyarországnak az uniós szerveknél „kevesebb a lauf” – ahogy forrásunk fogalmazott, szemben mondjuk Írországgal, amely jóval együttműködőbb az unióval.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.