Hevesen is megakadályozták az akkuipari beruházást

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 30.

Gazdaság

Nem először fordul elő, hogy sikerül ezt a lakosságnak elérnie. 

A tízezer fős településen a kínai BYN Chemical magyarországi leányvállalata akkumulátorgyártáshoz szükséges oldószert gyártó üzem építene, erre azonban vélhetőn nem került sor. A vegyi üzem elleni masszív lakossági tiltakozás miatt Sveiczer Sándor polgármester először népszavazáson mérte volna meg az gyár támogatottságot, egy Facebook-bejegyzése azonban arról tanúskodik, hogy inkább kezdeményezi az N-metil-pirrolidon (NMP) nevű oldószer gyártásában világszerte piacvezető BYN Chemical magyar cégével kötött  előszerződés egyoldalú felmondását,illetve újabb befektetőről szóló egyeztetést kezdeményez – írja az economx.

Az új befektető kiválasztásánál kiemelt szempont, hogy munkahelyet teremtsen, valamint hosszú távú adóbevételt és támogatást nyújtson. A beruházást augusztus közepén, az önkormányzati választások után jelentette be Sveiczer Sándor, azután, hogy a kampányban még tagadta a cég betelepítésének tervét. 

Az NMP-t általában oldószerként használják különféle iparágakban. Veszélyes tulajdonságai miatt az Európai Bizottság (EB) 2018 áprilisában korlátozta felhasználását. Az akkumulátoripari szennyezéssel részletesen foglalkoztunk korábban

A lap emlékeztet, egy évvel ez előtt lakossági ellenállás miatt bukott el a szlovén Andrada terve, miszerint tízmilliárd forint értékben akkumulátor-újrahasznosító üzemet épít a Miskolc melletti Alsózsolcán. A cég végül úgy döntött, inkább Pest megyében építi fel, és már idén februárban el is indítja a termelést, mert a „a sóskúti telephely méretét és logisztikai adottságait tekintve még optimálisabb helyszínnek bizonyult”.

Sóskúton sem fogadták lelkesen az üzemet: aláírástgyűjtés nélkül érték el, hogy legyen népszavazás, ami május elején tartották volna, ez azonban elmaradt, mert a törvényszék nem hitelesítette a kérdést.  A sóskúti önkormányzat alkotmányossági felülvizsgálatot kezdeményezve az Alkotmánybírósághoz fordult, ezt panaszt visszautasították, arra hivatkozva, hogy önkormányzati képviselőtestület nem élhet alkotmányossági panasszal. Ezért Csernyák Péter alpolgármester magánszemélyként nyújtotta be a panaszt, amelynek sorsáról egyelőre nincs hír.

Témában írt cikkünket alább olvashatod. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.