A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint 20,1 százalék volt az infláció júniusban. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább, a fogyasztói árak pedig egy hónap alatt átlagosan 0,3 százalékkal nőttek.
A hvg.hu emlékeztetett, miközben Magyarországon még mindig nem ment 20 százalék alá, Európa minden más országában 10 százalék környéki vagy annál is kisebb az infláció. Az elemzők korábban azt várták, hogy a januári 25,7 százalékos csúcs után tavasz végén vagy a nyár elején lassulhat 20 százalék alá az infláció. A friss adatok alapján ebből minden bizonnyal a nyár közepe lesz.
Bár az élelmiszerek és az energia ára csökkent május óta, a szolgáltató szektorban nagyot nőttek az árak, és havi szinten a benzin ára is emelkedett, így
májusról júniusra összességében átlagosan 0,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak.
A KSH adatai szerint:
- a háztartási energia 34,3 százalékot drágult egy év alatt,
- az élelmiszerek ára 29,3 százalékkal nőtt átlagosan,
- az alkoholos italok és dohányáruk 18,7 százalékkal drágábbak,
- az „egyéb cikkek” nevű csoport, benne az üzemanyagokkal, gyógyszerekkel, háztartási eszközökkel, 18,1 százalékkal drágult,
- a szolgáltatások ára 14,4 százalékkal nőtt,
- a ruháké 8,8 százalékkal,
- a tartós fogyasztási cikkek pedig 6,1 százalékkal drágultak.
A kötelező élelmiszerbolti akciózás június 1-jével lépett érvényben, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy az élelmiszerek ára májusról júniusra 0,4 százalékkal csökkent. A zöldség és a gyümölcs átlagosan 3,4, a vaj és vajkrém 2,8, a tej 2,7, a sajt 2,3 százalékkal volt olcsóbb, mint májusban. Az egy évvel ezelőttihez képest azonban még mindig nagyon magasak az árak, például a kenyér 48,6, a tejtermékek 41,4, a tojás 40,1, a vaj 35,6 százalékkal kerül többe, mint tavaly júniusban. Havi szinten nagyot csökkent a háztartási energia ára: 2,1 százalékkal lett olcsóbb, mint májusban.