Májusban sem javult a kiskereskedelem helyzete Magyarországon: a KSH által közzétett adatok szerint a visszaesés 12,3 százalékos volt
– derül ki friss a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt adataiból. Előző hónapban a KSH az áprilisi adatot közölte, akkor arról számoltak be, hogy 12,6 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek forgalma.
Így már negyedik hónapja csökkent 10 százalékot meghaladó mértékben a boltok, benzinkutak és webshopok forgalma. A forgalom visszaesésben szerepe lehet a tartósan magas, 20 százalék fölötti inflációnak – amin belül az élelmiszerek inflációja még májusban is több mint 30 százalékos volt –, valamint az úgynevezett magas bázishatásnak, vagyis annak, hogy tavaly tavasszal részben a választás előtti pénzosztás utáni pénzszórás, részben a hatósági üzemanyagár hatására nagy volt a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
A KSH adataiból kiderül:
- az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,3,
- a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 10,9 százalékkal esett vissza az értékesítés,
- míg a benzinkutakon 25,9 százalékkal volt kisebb a forgalom.
Érdekesség, míg az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 4,6 százalékkal nőtt,
- addig a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,9,
- a használtcikk-üzletekben és a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 16-16,
- az iparcikk jellegű vegyes és a bútor-, műszakicikk-üzletekben 20-20 százalékkal kisebb lett.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 9,3 százalékkal csökkent.