Leminősítette Magyarországot az egyik legnagyobb hitelminősítő

  • narancs.hu
  • 2023. január 28.

Gazdaság

Utoljára 2012-ben volt erre példa.

Az eddigi BBB-ről BBB mínuszra minősítette le Magyarországot a Standard & Poor’s pénteken – írja a Portfolio. Ezzel még mindig a befektetésre ajánlott kategóriában vagyunk, de már csak egy fokozattal annak határa felett.

A Standard & Poor’s indoklása szerint nálunk tartósan magas az infláció, a forintárfolyam ingadozása miatt a monetáris politika nem konvencionális eszközökkel operál, magasak az energiaárak és bizonytalanok a gazdasági kilátások. Az emelkedő kamatkiadások a magas adósságállomány mellett nyomást helyeznek a költségvetésre. Nem utolsósorban az uniós források sorsa bizonytalan.

A vállalat szerint ugyanakkor a magyar gazdaság kezelni tudja majd a háború okozta kockázatokat, és a következő két évben stabilizálódhat a gazdaság helyzete. „További leminősítés jöhet, ha az EU jelentősen csökkenti a Magyarországnak járó forrásokat, illetve az energiaszállítás bizonytalanná válik” – írják.

Az S&P becslései szerint a magyar gazdaság idén mindössze 0,3%-kal növekedhet, az éves infláció 18,5%-ra emelkedhet.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az MTI-nek küldött közleményében reagált a Standard & Poor’s besorolására. „2024-ben a gazdaság újra kilőhet, dinamikusan 4 százalék felett nőhet a GDP, amelynek alapja a beruházás-vezérelt növekedés.” Nagy Márton két napja egyébként arról beszélt a Mandinernek, hogy az árstoppos termékekből azért van hiány a boltokban, mert azok a raktárban maradnak, nem kerülnek ki a polcra, ami szerinte „mesterséges hiánygerjesztés”.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.