Az Orbán-kormány Szlovákiában vásárolna be

Lépegetve, lopakodva

  • Molnár Róbert
  • 2021. október 27.

Gazdaság

Szlovákia csendben elviselte, hogy hosszú éveken át támogatások érkezzenek Magyarországról az országba különféle csatornákon, ám a magyar állam nagyszabású termőföldvásárlási terveit már nem hagyták szó nélkül.

Szijjártó Péter külügyminiszter baráti találkozóra érkezett Pozsonyba október 5-én – talán éppen a Párkányt Esztergommal összekötő Mária Valéria híd átadásának évfordulójára szervezett ünnepséget tervezték –, ám kollégája, Ivan Korčok váratlanul szóvá tette, hogy a szlovák külügy a sajtóból értesül olyan felvidéki beruházásokról – például templomfelújításokról, műemlék épületek megvásárlásáról –, melyeket a területükön a magyar külügy irányít Budapestről. A Paraméter szlovákiai magyar hírportál szerint Korčok egy listával érkezett a megbeszélésre, melyen a magyar fél kifogásolható lépéseit sorolta fel; közöttük szerepelt az ún. Termőföld Magántőkealap (TM) terve is.

Célzottan

A kifogásolt tételek többmilliárdos nagyságrendűek: a külügyminisztérium neten is elérhető tavalyi beszámolója alapján Szijjártóék 4,5 milliárd forintot költöttek kassai, besztercebányai és tornaljai ingatlanok megvásárlására, felújítására, ám Korčok szerint ebből csak a kassai vétel volt nyilvános a szlovák fél számára.

Korčok a földügyről a pozsonyi Új Szónak adott interjújában azt mondta: „A konkrét ügyben nem a tőke szabad mozgását kifogásoljuk, hanem azt, hogy ebben az esetben magyarországi közpénzekről van szó. Ez pedig alapvető különbség. Ha gazdák vásárolnak földet, azzal én nem foglalkozom, hiszen erre az unióban lehetőség van. De abban a pillanatban, amikor a magyar kormány úgy dönt, közpénzeket fordítana a célra, nekem, mint külügyminiszternek meg kell kérdeznem, mi ezzel a célja.”

A földügyről Eduard Heger szlovák kormányfő is tárgyalt Orbán Viktorral, aki levélben értesítette szlovák kollégáját, hogy visszavonják a rendeletet a Termőföld Magántőkealap létrehozásáról (lásd NER, határok nélkül című írásunkat). Ez meg is történt. Az alap célja termőföld vásárlása lett volna a szomszédos országokban, a Szlovákiára eső részből az ország termőföldjeinek 1 százalékát is megvehette volna. Az nem volt világos, hogy kik gazdálkodhattak volna, illetve kinek a kezébe került volna a termőföld. Bár a magyar kormány határozata alapján az alap „célja a kelet-közép-európai régióban termőföld vásárlása, megteremtve ezáltal a hazai mezőgazdasági vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének alapjait”, forrásaink szerint a földet nem feltétlenül magyarországi vállalkozók használták volna, inkább határon túli magyar gazdák lehettek volna a kedvezményezettek. Még 2014-ben a romániai magyar mezőgazdasági attasé elszólta magát a kolozsvári Krónika című lapnak, miszerint a magyar kormány földvásárlásra készül Erdélyben. A nagykövetség azonnal cáfolta az interjú állítását – de a hangfelvétel megvolt.

A magyar kormány meghátrálását a szlovák külügy saját sikereként könyvelte el, bár az ellenzék igyekezett tőkét kovácsolni az ügyből, és rendkívüli parlamenti ülést próbált összehívni. Robert Fico volt kormányfő úgy fogalmazott: „Az erős és tapasztalt politikus, Orbán Viktor érti, hogy Szlovákiában anarchia van. Tudja, hogy itt az ideje a magyar érdekek érvényesítésének Szlovákiában.” A mezőgazdasági tárca azonnal törvénymódosítást kezdeményezett, amely megnehezítené a termőföldvásárlást külföldiek számára, ahogy ezt korábban Románia is megtette. Pozsony elővásárlási jogot biztosítana az államnak és néhány kiválasztott jogi személynek, de korlátozná olyan külföldi magánszemélyek termőföldvásárlását is, akik az uniós joggal ellentétesen finanszíroznák a vételt. Október 15-től pedig a regionális földhivataloknak jelezniük kell a központi szerveknek, így a külügyminisztériumnak is, ha külföldi akar termőföldet vásárolni Szlovákiában.

A termőföldügy reflektorfénybe hozta a Magyarország felől Szlovákiába érkező más állami támogatásokat is: sorra jelennek meg újságcikkek arról, milyen jellegű magyar állami pénzek kerülnek át a határon túlra, és mit vásárol a magyar kormány a Dunától északra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.