Az Orbán-kormány Szlovákiában vásárolna be

Lépegetve, lopakodva

  • Molnár Róbert
  • 2021. október 27.

Gazdaság

Szlovákia csendben elviselte, hogy hosszú éveken át támogatások érkezzenek Magyarországról az országba különféle csatornákon, ám a magyar állam nagyszabású termőföldvásárlási terveit már nem hagyták szó nélkül.

Szijjártó Péter külügyminiszter baráti találkozóra érkezett Pozsonyba október 5-én – talán éppen a Párkányt Esztergommal összekötő Mária Valéria híd átadásának évfordulójára szervezett ünnepséget tervezték –, ám kollégája, Ivan Korčok váratlanul szóvá tette, hogy a szlovák külügy a sajtóból értesül olyan felvidéki beruházásokról – például templomfelújításokról, műemlék épületek megvásárlásáról –, melyeket a területükön a magyar külügy irányít Budapestről. A Paraméter szlovákiai magyar hírportál szerint Korčok egy listával érkezett a megbeszélésre, melyen a magyar fél kifogásolható lépéseit sorolta fel; közöttük szerepelt az ún. Termőföld Magántőkealap (TM) terve is.

Célzottan

A kifogásolt tételek többmilliárdos nagyságrendűek: a külügyminisztérium neten is elérhető tavalyi beszámolója alapján Szijjártóék 4,5 milliárd forintot költöttek kassai, besztercebányai és tornaljai ingatlanok megvásárlására, felújítására, ám Korčok szerint ebből csak a kassai vétel volt nyilvános a szlovák fél számára.

Korčok a földügyről a pozsonyi Új Szónak adott interjújában azt mondta: „A konkrét ügyben nem a tőke szabad mozgását kifogásoljuk, hanem azt, hogy ebben az esetben magyarországi közpénzekről van szó. Ez pedig alapvető különbség. Ha gazdák vásárolnak földet, azzal én nem foglalkozom, hiszen erre az unióban lehetőség van. De abban a pillanatban, amikor a magyar kormány úgy dönt, közpénzeket fordítana a célra, nekem, mint külügyminiszternek meg kell kérdeznem, mi ezzel a célja.”

A földügyről Eduard Heger szlovák kormányfő is tárgyalt Orbán Viktorral, aki levélben értesítette szlovák kollégáját, hogy visszavonják a rendeletet a Termőföld Magántőkealap létrehozásáról (lásd NER, határok nélkül című írásunkat). Ez meg is történt. Az alap célja termőföld vásárlása lett volna a szomszédos országokban, a Szlovákiára eső részből az ország termőföldjeinek 1 százalékát is megvehette volna. Az nem volt világos, hogy kik gazdálkodhattak volna, illetve kinek a kezébe került volna a termőföld. Bár a magyar kormány határozata alapján az alap „célja a kelet-közép-európai régióban termőföld vásárlása, megteremtve ezáltal a hazai mezőgazdasági vállalkozások nemzetközi terjeszkedésének alapjait”, forrásaink szerint a földet nem feltétlenül magyarországi vállalkozók használták volna, inkább határon túli magyar gazdák lehettek volna a kedvezményezettek. Még 2014-ben a romániai magyar mezőgazdasági attasé elszólta magát a kolozsvári Krónika című lapnak, miszerint a magyar kormány földvásárlásra készül Erdélyben. A nagykövetség azonnal cáfolta az interjú állítását – de a hangfelvétel megvolt.

A magyar kormány meghátrálását a szlovák külügy saját sikereként könyvelte el, bár az ellenzék igyekezett tőkét kovácsolni az ügyből, és rendkívüli parlamenti ülést próbált összehívni. Robert Fico volt kormányfő úgy fogalmazott: „Az erős és tapasztalt politikus, Orbán Viktor érti, hogy Szlovákiában anarchia van. Tudja, hogy itt az ideje a magyar érdekek érvényesítésének Szlovákiában.” A mezőgazdasági tárca azonnal törvénymódosítást kezdeményezett, amely megnehezítené a termőföldvásárlást külföldiek számára, ahogy ezt korábban Románia is megtette. Pozsony elővásárlási jogot biztosítana az államnak és néhány kiválasztott jogi személynek, de korlátozná olyan külföldi magánszemélyek termőföldvásárlását is, akik az uniós joggal ellentétesen finanszíroznák a vételt. Október 15-től pedig a regionális földhivataloknak jelezniük kell a központi szerveknek, így a külügyminisztériumnak is, ha külföldi akar termőföldet vásárolni Szlovákiában.

A termőföldügy reflektorfénybe hozta a Magyarország felől Szlovákiába érkező más állami támogatásokat is: sorra jelennek meg újságcikkek arról, milyen jellegű magyar állami pénzek kerülnek át a határon túlra, és mit vásárol a magyar kormány a Dunától északra.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.